Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Organ bağışı 4 çocuğa hayat oldu

Organ bağışının hâlâ istenilen düzeye ulaşamadığı ülkemizde, kadavradan yapılan nakiller hayat kurtardı. Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde 4 çocuk organ nakliyle sağlığına kavuştu

Organ bağışı 4 çocuğa hayat oldu
Nüfus başına düşen organ nakli yüzde 5'lerle son sıralarda yer alan ülkemizde duyarlı vatandaşların bağışlarıyla 10 ile 12 yaşlarındaki 4 çocuk hayata tutundu. Başkent Üniversitesi Organ Nakli Koordinatörü Hatice Akkoç, organ bağışları sayesinde kalp, böbrek ve karaciğer hastası olan 4 çocuğa nakil yaptıklarını söyledi.

DENİZ'İN KALBİ SILA'DA ATACAK

Yapılan nakiller hakkında SABAH Ankara'ya açıklamalarda bulunan Akkoç, geçtiğimiz haftalarda trafik kazası geçirerek hayatını kaybeden Ankaralı lise öğrencisi Deniz Temizyürek'in kalbinin, acil kalp bekleyen Sıla Bora'ya (11) nakledildiğini söyledi. "Benim kızımı hayatının baharında yaşama veda eden gencecik bir kızımız kurtardı" diyen baba İbrahim Bora "Kızım 1 yıldır yoğun bakımda kalp bekliyor. Uygun kalp bulunamadığı için yıllarımız gitti. İnsanlara sesleniyorum lütfen organ bağışı yapın. Bir nakil bir yaşam demek. Organlarımızı toprağa gömmek yerine yeni bir yaşama bağış yapalım" dedi. "Benim kalbim bir annenin kayıp kızına ait" diyerek duygulan Sıla Bora da, "Onu kaybettiğimiz için çok üzüldüm. Deniz abla olmasa ben hayatta olamayacaktım, ailelerine çok teşekkür ederim, kızlarını kalbine çok iyi bakacağım" diye konuştu.

ANNELERİNDEN NAKİL OLDU

Nakil yapılan çocuklardan 2'sinin 12 yıldır organ beklediğine dikkat çeken Akkoç, "1 haftada sağlığına kavuşan 4 çocuktan 2'si kadavradan, 2'si de annelerinden nakil oldu. Saatler içerisinde gerçekleştirilen operasyonlarla çocukların 12 yıllık bekleyişleri son buldu" dedi. Akkoç, "Organ nakli yapılan çocuklardan acilen hastaneye kaldırılan Mert Doğan (7), akut gelişen bir rahatsızlıkla karaciğer nakli oldu. Bakanlığa duyuru yapacak vakit olmadığı için annesinden nakil yaptık. Organ bağışı yeteri miktarda olsaydı Mert'e karaciğer anneden alınmazdı. Öte yandan annenin uymasaydı Mert'i o gece kaybedecektik. Diğer naklimiz 2 yıldır kronik böbrek hastası 10 yaşındaki Bayram Erduran. Böbrek bekledi olmayınca da annesi verdi. Yine Çorum'dan gelen Melike Karlı (12), doğuştan karaciğer hastası. Uzun zamandır karaciğer bekleyen ve durumu kötü olan bir hastaydı" diye konuştu. Akkoç sözlerini şöyle sürdürdü: "Sağlık Bakanlığı'nın tüm çalışmalarına rağmen organ bağışında maalesef sonlardayız. Önek olarak ABD'de nüfus başına düşen organ nakli oranı 24 milyon, İspanya'da yüzde 35 bizde ise yüzde 5'lerde. Böyle olunca da Türkiye'de organ nakli bekleyen hastalar gün geçtikçe artıyor."

26 BİN HASTA ORGAN BEKLİYOR
Kronik hastalık sayısının gün geçtikçe arttığına söyleyen Hatice Akkoç, Sağlık Bakanlığı verilerine göre 26 bin organ nakli bekleyen hasta olduğunu söyledi. Akkoç, "Bu 26 binden 22 bini böbrek bekleyen hasta, her yıl 4 bin hasta ekleniyor. Böbrek hastaları diyalize girebiliyor ama kalp, karaciğer, akciğer ve pankreas gibi hastaların başka şansı yok. Geçen yıl ülkemiz genelinde topla 4 bin 200 organ nakli yapıldı bunun sadece bin 71'i yani yüzde 25'i kadavradan, geri kalanı akraba ve canlı insanlardan olmuş, bu kötü bir durum çünkü istenilen kadavradan nakillerin artırmak" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Organ bağışı 4 çocuğa hayat oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN