Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkentin en doğal hali Altınköy'de hasat vakti

Altındağ Belediyesi tarafından başkente kazandırılan Altınköy'de hasat başladı. Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, önce buğdayları tırpanla biçti, sonra patostan geçirdi. Emeğinin karşılığını alan Tiryaki, değirmene geçtiğinde alnından ter damlıyordu

Başkentin en doğal hali Altınköy'de hasat vakti
Yaklaşık 3 yıl önce Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki'nin, köy hayatını şehre taşıma hedefiyle başlattığı Altınköy Açık Hava Müzesi projesi meyvelerini vermeye başladı. Yumurta, ekmek, süt ve sebze gibi birçok gıdanın üretildiği Altınköy'deki ekinler için de hasat vakti geldi. Çekiç ve tırpanları ellerine alan Başkan Tiryaki ve köylüler, olgunlaşan ekinleri önce biçti, sonra 1950'li yıllara ait patostan geçirdi. Tiryaki ardından da buğdayı su değirmeninde öğüterek un haline getirdi.

TARLADA BİR BAŞKAN VAR!
Ceketini çıkararak kollarını sıvayan Başkan Veysel Tiryaki, birkaç saatliğine başkanlığı bir kenara bırakarak tarlada hasat yapan bir çiftçinin yerine geçti. Keçi kılından yapılma bir kilimin üzerinde dakikalarca tırpan çekiçleyen Tiryaki, "Tırpan çekiçlemek çok zordur, herkesin yapması mümkün değil. Tırpanı aynı açıyla saatlerce vurmanız gerek yoksa ortadan yarılır. Bizim biçtiğimiz yeri işin ehli görse bizi tarlanın yanına yaklaştırmaz" dedi. Daha sonra köydeki el hızarının başına geçen Başkan Tiryaki burada ağaç kesme işlemi hakkında bilgi verdi. Basın mensuplarının da eşlik ettiği hasat günü kapsamında Tiryaki, çocuklar ve köylülere Altınköy'ü hem gezdirdi hem de anlattı.

BİN DÖNÜMLÜK EŞSİZ BİR KÖY
Hasatın ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Veysel Tiryaki, " lıların köy yaşamını hatırlayarak vakit geçireceği Altınköy"de bir köyde olması gereken her şey var. Eklenecek 300 dönümlük araziyle burası 1000 dönümlük eşsiz bir köy olacak" diye konuştu. Tiryaki, sözlerini şöyle sürdürdü: "Değişik ağaçlardan elde edilen odunların, elinde kaşık, oklava, gibi ahşap ürünlere dönüştüğü bir köylünün de bulunduğu Altınköy'de yakın zamanda vatandaşların ata binebilecekleri at harası yapılacak. Bu yıl ağaçlandırmaya başlayacağız, yıkılan bölgelere daha çok ahlat, alıç türü yabani meyveler dikeceğiz. Yabani erik, dağ armudu gibi meyvelerin olduğu ayrı bir alanımız olacak. Bir de at ahırlarının olduğu bir bölümü yapacağız. Buranın en önemli özelliği, imara açılmadan gecekonduların yıkılarak yeniden kullanıma sunulmasıdır. Burası bir açık hava müzesi, dünyada bunun örnekleri 3-5 ülkede var."

'İNSANLAR GELECEKTE KÖY HAYATINA GERİ DÖNECEK'
Ankara'da toprak kiralayarak sebze ve meyve yetiştiren vatandaşların giderek artığına dikkat çeken Başkan Tiryaki, "Ekonomik gelişmeye paralel olarak insanlar köy hayatına geri dönecek bu sözümü unutmayın. Ülke biraz daha zenginleşsin köye dönenler olacak. Şu anda Ankara'da çok fazla bağcılık, bahçecilik yapanlar var" dedi. Altınköy'e yapılacak olanlardan da bahseden Tiryaki, "Biz burada birkaç tane daha küçük dükkanlar açarak kaybolan mesleklerimizden birkaçını buraya getireceğiz. Burası daha da büyüyecek. Köylerden şu anda burası için tarım aletleri topluyoruz. Bunları kimse bulamıyor ancak müzelerde rastlarsınız. Köy düğünü ve kınaları yapılabilecek buralarda. Buradaki kına ve düğün alanları tamamlanınca herhalde burası tüm müşterileri toplayacak" şeklinde konuştu. Tek isteklerinin projenin ruhuna uygun olarak köy hayatını uzun vadede yaşatmak olduğunu vurgulayan Tiryaki, "Önemli olan bu tesisi belediyeye yük getirmeden ve konseptini bozmadan çalıştırmak. Derdimiz burayı bozulmaktan korumak" dedi. Tiryaki, "Özellikle vurgulamak istediğim şey burası piknik alanı değil. İnsanlar müze mantığıyla gelmeli buraya. Şehirde yaşayanlara köy yaşantısını bir nebze hatırlatmak için geliştirdik burayı, dünya bunlara sahip çıkıyor ama biz yakıp yıkıyoruz bu tür yerleri ve tarım aletlerini. Değerleri olduğu yerde muhafaza etmek gerek yoksa ilerde çocuklarımız kendi değerleri olan tarım araçları ve köy eserlerini görmek için Londra'daki müzelere gidecek. Çocuklarımızı sokaklardan kurtaracaksak kültür ve sanat içerisinde bir nesil yetiştirmemiz lazım. Burasını kültür adası olarak muhafaza etmemiz için bize herkesin yardımcı olması gerek" diye konuştu.

'AMAÇ ÇOCUKLARA KÖYÜ ANLATMAK'
Projenin temel amacının şehirde doğup büyüyen çocuklara köy kültürünü öğretmek olduğunu söyleyen Tiryaki, "Şehirde yaşayan çocukların köy hayatını ve uğraşlarını yakından tanıyıp öğrenmelerini istiyorum. Şehir çocukları sütün fabrikadan çıktığını sanıyor. Üniversite öğrencisine hindi sesini dinletiyorlar yarışmada, ama o bilemiyor. Burada biz sütün sağıldığını, hamurun yoğrularak ekmeğe dönüştürüldüğünü göstermek istiyoruz. Yayık döven, at nallayan, koyunu kırkan insanlarla çocuklar uygulamalı bir eğitim süreci yaşayacak. Bunu çocuklar için çok önemsiyorum, bu amaçla yapıldı. Burayı piknik alanı ve lokanta gibi kullanmak isteyen insanlar var, burası böyle bir yer değil. Burası bir müze geleceksen gezmek için geleceksin, yoksa gelmeyeceksin. Bu konuda belediyenin çok dik durması gerek, aksi takdirde burada kalaycı, yemenici olmaz" dedi.

6 AD ET KÖY KONAĞI YAPILIYOR
Tiryaki, Altınköy'ün resmi açılışını eylül ayının ikinci yarısında yapmayı planladıklarını belirterek, Altınköy Açık Hava Müzesi'ne 6 adet köy konağı inşa edildiğini ifade etti. Köy konaklarıyla Altınköy'ün misafirlerinin artacağına dikkat çeken Tiryaki, "Dışarıdan gelen insanlar oralarda konaklayabilecek. Şimdi otellerin ısı ve yalıtım sistemleri orijinalliğini bozmadan yapıyorlar. Ve bu evlerin hepsinde, her odasında banyo yapılıyor. Tüm gününü köy yaşamıyla iç içe geçirecek olan insanlarımız bu konaklarda geceleyebilecek" diye konuştu.

MÜZE NE ZAMAN ZİYARET EDİLEBİLİR?
Altınköy Açık Hava Müzesi, sadece pazartesi günleri hizmet vermiyor. Diğer günlerde müze, 10.00-19.00 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkentin en doğal hali Altınköy'de hasat vakti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN