Doğaseverlerin yeni gözdesi Karagöl

Beyşehir sınırları içindeki Anamas Dağı'nda 2 bin 625 metre yükseklikte yer alan Karagöl eşsiz manzarası ve serin havasıyla hafta sonları sıcaktan bunalan başkentlilerin uğrak yeri

Giriş Tarihi: 6.8.2015
Doğaseverlerin yeni gözdesi Karagöl
Eşsiz manzarası ve çevresinde her mevsim karın eksik olmadığı sarp kayalıkları ile Karagöl, 'dan konuklarını ağırlıyor. Konya'nın Beyşehir ilçesindeki Anamas Dağı'nın 2 bin 625 metre yüksekliğinde yer alan Karagöl'ün, çevre illerden doğaseverlerin ilgisini çektiğini belirten Beyşehir Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Mustafa Büyükkafalı, "Karagöl'ün fotoğraflarını sosyal medyadan görenler merak edip geliyor. Konya, Antalya, Ankara ve Isparta'dan gelenler oluyor. Yaz sıcağında yükseğe çıktıkça hava serinliyor. Gölün güzelliği, bol oksijen ve mükemmel manzarası ilgiyi artırıyor" dedi.

EFSANELERE KONU OLDU
Dağın zirvesine yakın noktada, yaklaşık 15 bin metrekare alana sahip Karagöl'ün batı yakasındaki sarp kayalıklarda her mevsim kar ve buzu görmek mümkün. Gölün aşağı kısmındaki ormanlık bölgede ise çevre sakinlerinin dilek ve adak yerleri bulunuyor. Hikâye ve efsanelere de konu olan Karagöl, yörede "Has Güller" adıyla da biliniyor. Sosyal medya aracılığıyla bir araya gelen yaklaşık 120 doğa tutkunu, Beyşehir Kültür ve Turizm Derneği'nin öncülüğünde Karagöl'e tırmanış gerçekleştirdi. Yeşildağ Mahallesi sınırlarındaki Kurucuova mevkisinde buluşan gruptakiler, kurdukları kampta geceyi geçirdi. Doğaseverler, Türkiye'nin önemli oksijen merkezleri arasında gösterilen bölgede, günün ağarmasıyla yola koyulup Karagöl'e çıkmanın heyecanını yaşadı. Beyşehir Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Büyükkafalı, bu yıl Karagöl yürüyüşü etkinliğinin 4'üncüsünü düzenlediklerini söyledi. Yürüyüş ile bölgenin doğal güzelliklerine dikkati çekmek istediklerini belirten Büyükkafalı, sağlıklı yaşam için doğada spor yapmanın huzurunu yaşadıklarını bildirdi. Büyükkafalı, Karagöl parkurunun katılımcılara güzel bir manzara imkanı sunduğunu dile getirerek, bu güzellikleri fotoğraflarla daha geniş kitlelere tanıtmaya çalıştıklarını aktardı.

KAMP ALANI VAR
Yılda 4 kez tırmanış gerçekleştirdikleri göle, yaklaşık 3,5 kilometrelik bir yürüyüşün ardından ulaştıklarını ifade eden Büyükkafalı şöyle konuştu: "Katılım her geçen yıl artıyor. Oldukça zor bir parkur. Ama göle ulaşıp, o güzelliği görünce bütün yorgunluk ortadan kalkıyor. Profesyonel sporcular 2 saatte çıkabiliyor ama amatör olanlarla 3,5 saati buluyor. Biz de yeni gelen insanları yormuyoruz. Buraya önceden gelip kamp kuranlar da günübirlik tırmanış için gelenler de var. Karagöl'ün cazibesine kapılarak çevre illerden geliyorlar. Karagöl'ün fotoğraflarını sosyal medyadan görenler merak edip geliyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğaseverlerin yeni gözdesi Karagöl
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN