Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlçenin kaderine bakanlık neşteri

Giriş Tarihi: 6.8.2015
İlçenin kaderine bakanlık neşteri

Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın temizlediği Çayı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın yapacağı 40 kilometrelik yolun, ilçenin geleceğini kurtaracağını söyledi

Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, Sincan'ın geleceğini teminat altına alabilmek için birçok kurumu harekete geçirdiklerini söyledi. 6 organize sanayinin bulunduğu Sincan'ı Eskişehir, Ayaş ve Temelli ile bağlamak zorunda olduklarını belirten Başkan Tuna, "Eskişehir yolu, Ayaş yolu ve Temelli'yi birbirine bağlayan 50 metre genişliğinde bir bulvarın Sincan'ın geleceği için önemli olduğunu benim görmem lazım. Bunu da ilgililere göstermem lazım. Dolayısı ile bu çerçevede biz harekete geçtik. Yaklaşık 40 kilometrelik bulvarın tamamı ikinci bir çevreyolu niteliğinde olacak. Organize sanayi bölgelerinin bir kısmı aktif çalışıyor. Bir kısmı ise inşaat halinde. Sanayi bölgeleri tamamlandıktan sonra Türkiye'nin ikinci büyük ihracat merkezi olacağı söyleniyor. Bunun için Ulaştırma Bakanımıza rica ettik. Bu yolun karayolları ağına alınmasını sağladı. Bu yol sadece Sincan için değil içinde çok önemli. Yaklaşık 150-200 milyon TL'ye mal olacak bu yol, kentin 50 yılını garanti altına alacak. Bakanlarımız Binali Yıldırım, Lütfi Elvan ve Feridun Bilgin bu proje destek vermemiş olsalardı şehir kaybolur giderdi" şeklinde konuştu. Doktora tezi hazırladığı sırada hocası olan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'na Ankara Çayı'nın ciddi bir sorun olduğunu söylediğini ifade eden Mustafa Tuna, "Bizim ilçe olarak acil sıkıntılarımızdan biri Ankara Çayı idi. İlçe buradaki atıklar nedeniyle kokuyordu. Hocama durumu aktardım. Buranın ıslahı için büyük destek verdi. Ankara Çayı'ndan 6 milyon ton çamur çıkarıldı. Etrafında da rekreasyon çalışmaları yapıldı. 5 kurumu bir araya getirerek bu çalışmayı yaptık ve 30 yıllık bir sorunu çözdük. İnsanlar evlerinin penceresini açamıyordu şimdi oradaki konut fiyatları 2 katına çıktı. Bu çayın etrafı meteorolojiden alınan 500 yıllık yağmur beklentisi istatistiğine göre düzenlendi. Hatta biz bu çayı temizlemeseydik son yağan yağmurlarda en az 200 bin kişi zarar görürdü. Yani bakanlık çayı temizleyerek 500 yılı kurtardı"diye konuştu.

ÇAYYOLU GİBİ OLACAK
Vatan Caddesi'nden Eskişehir yoluna uzanacak bir yolla bölgenin Çayyolu gibi olacağını söyleyen Tuna, "Ulaşım konusunda başka bir projemiz var. Sincan Vatan Caddesi ile Çankaya Üniversitesi bölgesinde 6 kilometrelik bir alan kaldı imar çalışması yapılacak. İmar planı tamamlandıktan sonra bu yolun inşaatını Ankara Büyükşehir Belediyesi yapacak. Yolun kenarına Ankara Üniversitesi bir yerleşke planlaması yapıyor. Bu yolun tamamlanması ile Sincan'dan Turkuvaz konutları 10 dakikaya düşecek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlçenin kaderine bakanlık neşteri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN