İş dünyası adliyeye gitmeden uzlaşacak

İş hayatında yaşanan hukuki anlaşmazlıkların mahkemeye taşınmadan çözümlenmesini amaçlayan ASO Tahkim, Arabuluculuk ve Uzlaştırıcılık Merkezi başkentte hizmete girdi

Giriş Tarihi: 6.8.2015
İş dünyası adliyeye gitmeden uzlaşacak
Sanayi Odası (ASO) bünyesinde, iş hayatında yaşanan hukuki uyuşmazlıkların mahkemeye taşınmadan çözümlenmesi amacıyla ASO Tahkim, Arabuluculuk ve Uzlaştırıcılık Merkezi (ASOTAUM) açıldı. Oda binasındaki merkezin açılışında konuşan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, merkezin dostlukların devam etmesine imkân vererek toplumsal barışın sağlanmasına katkı yapacak insan odaklı bir anlayışla çalışacağını söyledi. Özdebir, arabuluculuk sisteminde taraflar arasında ilişkilerin devamının sağlanmasının amaçlandığına işaret etti. Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar da arabuluculuk sisteminin dünyanın çeşitli ülkelerinde uzun yıllardır başarıyla uygulandığını belirterek, Türkiye'de sistemin hızlı bir şekilde yargı sistemine katkı sağlamasını beklediklerini söyledi. "Şu ana kadar çözdüğümüz uyuşmazlıkların maddi miktarı 172 milyon lira" diyen Öztatar, sistemin İngiltere'deki başarı oranının yüzde 98 olduğunun altını çizdi.

2 BİN 100 AVUKAT VAR
Verdikleri destekten dolayı ASO yöneticilerine teşekkür eden Öztatar, ASOTAUM'un Türkiye'nin ikinci arabuluculuk merkezi olduğunu kaydetti. Konuşmasının ardından soruları da yanıtlayan Öztatar, taraflardan birinin uzlaşma şartlarına uymaması halinde sürecin nasıl işleyeceğine ilişkin bir soru üzerine, "Tarafların görüşmelerinin ardından oluşturulan anlaşma metni, artık sözleşme niteliği kazanacak. Ben şu ana kadar Türkiye'deki uygulamalarda anlaşmadan cayanı duymadım. Taraflardan biri sözleşmeye uymazsa diğer taraf hemen mahkemeden 'icra edilebilir' şerhi alabilir. Hakim o arabuluculuk sözleşmesine şerhi verdiği andan itibaren artık mahkeme hükmü yerine geçecek" diye konuştu. Öztatar, bir başka soru üzerine de şu an 2 bin 100 arabulucu avukatın bulunduğunu, yıl sonuna kadar bu sayının 3 bin seviyelerine ulaşmasını beklediklerini sözlerine ekledi. Konuşmaların ardından Özdebir ve Öztatar, merkezin açılışını gerçekleştirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İş dünyası adliyeye gitmeden uzlaşacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN