Haftalar süren tedavi ‘2 dakikaya’ düştü

Giriş Tarihi: 7.8.2015
Haftalar süren tedavi ‘2 dakikaya’ düştü

İlk kez Onkoloji Hastanesi'nde uygulanan İntraoperatif Radyoterapi yöntemiyle meme kanserinde radyoterapi 6 haftadan 2 dakikaya düştü

Dünyada yaygın bir teknoloji olmasına karşılık ülkemizde 2,5 yıldır kullanılan İntraoperatif Radyoterapi Tedavisi'nin ilk kez kullanıldığı Onkoloji Hastanesi, kanser tedavisinde büyük başarılara imza atıyor. Söz konusu yöntemin Türkiye'deki merkezi haline gelen hastane, 2 yılda 100'ün üzerinde özel hastaya uyguladığı tedaviyle meme kanserinde yüzde 80 başarı elde etti.

"KOZMETİK SORUNLARI YOK EDİYOR"
Başta meme kanseri olmak üzere tüm kanser türlerinde kullanılan intraoperatif radyoterapi ile klasik yöntemle haftalar süren radyoterapi süresi birkaç saate iniyor ve çevre dokularının zarar görmesi cihazla engellenmiş oluyor. Cihazı SABAH Ankara'ya anlatan Prof. Dr. M. Ali Gülçelik, "Ülkemizde ilk kez bir devlet hastanesi olan Onkoloji'de kullanılan bu cihazla meme kanserinde ameliyatın hemen ardından 2 dakika radyoterapi gerçekleştiriliyor. Hastaların haftalarca hastaneye gidip gelmesine son veren bu yöntem, kısa zamanda başarılı bir tedavi imkânı sağlıyor. Klasik yöntemde haftalar süren tedavi, bu makine sayesinde çok kısa sürede tamamlanıyor hem de meme koruyucu özelliğiyle kozmetik problemleri ortadan kalkıyor. Hastaların ruh sağlığını ve yaşam kalitesini artırıyor" dedi. "Henüz özel hastanelerde bile yokken devlet hastanesi bu sistemi uzmanlıkla yapıyor" diyen Doktor Gülçelik, direkt olarak tümörlü bölgeye uygulanan İntraoperatif Radyoterapi'nin hastanın yaşam kalitesini artırdığını söyledi. Çelik, "Memede oluşabilecek şekil bozulmalarını en aza indiren yöntemle ışın alan meme eski haline çok yakın bir görüntü oluyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haftalar süren tedavi ‘2 dakikaya’ düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN