Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'El işi masif ustalarına devlet sahip çıkmalı'

Giriş Tarihi: 8.8.2015
'El işi masif ustalarına devlet sahip çıkmalı'

ANKMOB Başkanı Hüseyin Taklacı, Siteler'de el işi masif mobilyaları üreten ustalara devletin sahip çıkması gerektiğini söyledi. Taklacı, bu ustaların yok olmayla yüz yüze olduğunu kaydetti

Mobilyacılar Lakeciler Esnaf ve Sanatkârları Odası (ANKMOB) Başkanı Hüseyin Taklacı, Türk mobilya sektörünün geleceği için el işi masif mobilyaları ve ahşap modelleri üreten Siteler usta ve sanatkârlarına sahip çıkılmasını isteyerek, "Devletten bu konuda destek bekliyoruz" dedi. Taklacı, yılların emeğiyle zor şartlarda yetişmiş, yavaş yavaş kaybolmaya başlayan el işi masif mobilyaları ve ahşap modelleri üreten Siteler usta ve sanatkârlarına sahip çıkılması çağrısı yaptı.

"KURSLAR AÇILMALI"
Her birinin sektör için ekol olduğunu vurgulayan Taklacı, "Geleceğin ustalarının yetiştirilmesi için bu sanatkârların; üniversite, sanat okulu, mesleki eğitim merkezleri, halk evleri ve belediyelerin açmış olduğu kurslarda ders vermeleri, hem mobilya mesleğindeki yetişmiş sanatkâr ihtiyacını karşılamaya hem de sektörün gelişiminin önünü açmaya yardımcı olacak" diye konuştu.

"TÜKENMEYE YÜZ TUTTU"
Taklacı, doğal ahşap ve masif el işçiliğine dayanan, kendine özgü tasarımlarıyla öne çıkan Siteler ustalarının, fabrikasyon seri üretim yapmadıklarını, tamamen emeğe dayanan, sanatsal mobilyalar ürettiklerini belirtti. Söz konusu sanatkârların, mesleklerini baba oğul olarak sürdürdüklerine değinen Taklacı, bu kişilerin desteklenmemeleri halinde el işi mobilya ustalığının "tükenmeye yüz tutmuş meslekler arasına girmeye aday" olacağının altını çizdi.

EL İŞÇİLİĞİNİN İHRACAT ŞANSI YÜKSEK
Taklacı, korunmaya alınmış mesleklerde olduğu gibi KDV'nin kaldırılmasının, stopajın düşürülmesinin usta ve sanatkârlara rekabet etme şansı vereceğine işaret ederek, "Türk mobilya sektörünün geleceği için el işi masif mobilyaları ve ahşap modelleri üreten Siteler usta ve sanatkârlarının korunması, her türlü teşvikin verilmesi gerektiğini düşünüyoruz" ifadelerini kullandı. El işi mobilyanın ihracat şansının da yüksek olduğuna dikkat çeken Taklacı, yurt dışından talebin fazla olduğunu ve döviz girdilerinin Türkiye'de kalmasını istediklerini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'El işi masif ustalarına devlet sahip çıkmalı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN