'AMATEM'e rant kilidi vuruldu

Giriş Tarihi: 11.8.2015
'AMATEM'e rant kilidi vuruldu

Gazi Üniversitesi'ne bağlı Alkol Madde Tedavi Merkezi'nin kapatılmasının üzerinden 2 yıl geçti ancak tartışmalar bitmedi. Arıkan, AMATEM'in kâr getirmediği için kapatıldığını söyledi

Gazi Üniversitesi'ne bağlı binanın yıkılma tehlikesi yaşadığı ve güvenlik zafiyeti doğurduğu gerekçesiyle iki yıl önce kapatılan Alkol Madde Tedavi Merkezi'yle (AMATEM) ilgili tartışmalar bitmek bilmiyor. Yılda 300 hastanın tedavi gördüğü ve alanında pek çok araştırmaya da imza atan merkezin rant uğruna kapatıldığını öne süren Prof. Dr. Zehra Arıkan, "Kapatılma kararı verildiği günlerde Rektör Süleyman Büyükberber'le konuştum. Kapatılmaması gerektiğini izah etmeye çalıştım ama o bana bağımlı kliniğin kar getirmediğini, bu nedenle kapatılacağını söyledi" diye konuştu.

"BİNADAKİ ÇATLAKLAR BAHANE"

Kapatıldığı için yatan hasta alamayan ancak hasarlı binada atıl durumda bekletilen Merkezin Klinik Sorumlusu Prof. Dr. Arıkan, binadaki çatlakların da kapatılma gerekçeleri arasında olduğunu hatırlatarak, "Bizleri bilerek 7 yıl kapısına kilit vurulmuş bu hasarlı binaya taşıdılar. Rektör Büyükberber önce Gölbaşı'ndaki binayı okul yapacağım, burayı kapatıyorum dedi. Onca dil dökmenin ardından kendisini kapatılmamaya ikna ettik. Rektör bir yer bulun taşıyın dedi. Birçok yeri dökülmüş ve çatlaklarla dolu bu binanın bir kısmına poliklinik ve yatak hizmetimizi OSTİM'e taşıdık. Bir süre sonra rektör, bina hasarlı, yataklı hizmet veremeyiz, kapatıyorum, yeni bir yer bulup taşıyacağız dedi. Ama 1 yıl oldu ne gelen var ne giden. Yeni bir bina için hiçbir girişimde bulunmadılar" diye konuştu.

İKİ YILDIR UYGULAMA YOK
AMATEM konusunda verilen sözlerin tutulmadığına vurgu yapan Zehra Arıkan, "Sadece ayakta hasta kabul ettiğimiz klinikte rektörlük kanadından herhangi bir destek alamıyoruz. Yıkık dökük binada kaderimize terk edildik" dedi. Arıkan, "Binada bulunan çökmeden Rektörlük ve İdari İşler haberdar. Bu çatlaklara nasıl oluyor da bizleri emanet ediyorlar. Bu bize inandırıcı gelmiyor. Binadaki çatlak asıl amacı gizleyen bir mazeret. Para için Türkiye'nin en köklü ve kaliteli AMATEM'lerinden birini lağvettiler. Yılda 300 yatan hasta ağırladığımız, hastalarının yüzde 50'sinin şehir dışından olduğu bir klinik para hırsına kurban edildi. Kimsenin çalışmak istemediği bu alandaki tüm çalışanlarımızı dağıttılar. AMATEM'i kapatarak ciddi bir asistan yetiştirme alanını da bitirdiler, 2 yıldır asistan yetiştiremiyoruz, uygulama yok" diye konuştu.

ORTADA KALAN HASTALAR AMATEM'İ İSTİYOR
Adsız Alkolikler Grup Başkanı Mehmet Küçükceranlar: 37 yıl alkolik bir hayat yaşadım ve 9 yıl önce oradaki tedaviyle hayata döndüm. Grup başkanı olduğum için 100'e yakın şikâyet aldım kapatılmasıyla ilgili.
Osman Özen (64) : Alkol yüzünden her şeyini kaybeden bir adam olarak ben Gölbaşı'nda yatarak yeniden doğdum. Şimdi tedaviye ihtiyacı olanlarız Gazi'ye yönlendiremiyorum kapalı olduğu için...
Ahmet Mermer (64): Moralim çok bozuk bunalımdayım, her an alkole geri dönebilirim, acil tedaviye alınmam gerek ama almıyorlar.
S.Ç (48): Yatarak tedavi görmem gerek ama klinik kapalı. Zor durumdayım. Hastalığımla ilgili bunalımlar geçiriyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'AMATEM'e rant kilidi vuruldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN