Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mahkeme kararı geldi Bulvarı gitti!

Giriş Tarihi: 12.8.2015
Mahkeme kararı geldi Ankara Bulvarı gitti!

Başta Mimarlar Odası olmak üzere 5 oda ve Barosu'nun başvurusuyla alınan kararla AOÇ'de yapılaşma durduruldu. Büyükşehir de mahkeme kararına uyarak, günde 300 bin aracın geçtiği Ankara Bulvarı'nı trafiğe kapatma kararı aldı

TMMOB'a bağlı başta Mimarlar Odası olmak üzere 5 oda ve Barosu tarafından açılan dava sonucu yürütmeyi durdurma kararı alınan Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) İmar Planı nedeniyle Ankara Bulvarı trafiğe kapatılacak. Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında Başkanlık yazısıyla gelen önergeyle Ankara Barosu, TMMOB bağlı mimarlar, peyzaj mimarları, şehir plancıları, orman mühendisleri odalarının başvurusu üzerine Ankara 5. İdare Mahkemesi'nin 14.5 kilometrelik Ankara Bulvarı'nı da kapsayan AOÇ imar planlarının iptal edildiği hatırlatılarak 5. İdare Mahkemesi'nin aldığı karara uyulması yönünde karar alınması istendi. Celal Bayar Bulvarı'ndan başlayarak Etimesgut'a kadar uzanan Ankara Bulvarı'nın AOÇ içindeki tüm bağlantı yollarının da karar doğrultusunda kapatılmasına oy çokluğuyla karar verildi. CHP'lilerin ret oyu kullandığı karar, gerekçeleri ile birlikte bilboard, reklam panoları, gazete, yerel televizyon ve radyolar vasıtasıyla vatandaşlara duyurulacak.

GÖKÇEK MÜCADELE VERİYOR


Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, CHP'nin şubeleri gibi çalışan bu meslek odalarının engellerini aşmak için Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu 1994'ten bu yana büyük mücadele veriyor. Gökçek, son alınan kararın ardından da Ankara Barosu ve meslek odalarına Twitter hesabından tepki gösterdi. Mimarlar Odası ve diğer bazı odaların Ankara Bulvarı'nın kapatılması için mahkemeden plan iptal kararı aldığını ifade eden Gökçek, "Bazı meslek odaları, Şaşmaz Bulvarı'nın kapatılması, eski hemzemin geçit ile İstanbul Yolu üzerindeki AOÇ Kavşağı arasında yapılan 700 metrelik viyadüğün kapatılması için idari mahkemeden plan iptal kararı aldı. Ayrıca Zırhlı Tümen önündeki bulvarın yarısı, AOÇ arazisinde kaldığı için kapatılacak. Aynı bulvarlar için daha önce de Çankaya Belediyesi karar aldırmıştı. Bu konuda Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nde mahkeme kararının uygulanması için karar alındı. Ankaralılar, kendilerine solcuların yaptığı bu zulmün hesabını ilk seçimde soracaklardır. Bu konuda hangi gün uygulamaya başlayacağımızı, ilanlarla halkımıza duyuracağız. Tek yol, vatandaşın meclis kararının iptali için dava açması" dedi.

PEKİ ANKAPARK NE OLACAK?

Mahkemenin bu kararıyla Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin en büyük projelerinden biri olan Ankapark'ı durumu da merak konusu oldu. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri kararın Ankaparkı kapsamadığını belirtti. Ankapark'ın içinde neler olacak? Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından 2 milyon metrekare alan üzerine inşa edilen Ankapark'ta 14 tane roller coaster, Dinozor Ormanı 100 bin metrekare büyüklükteki "Kapalı Oyun Bölümü"nde 10 farklı oyun alanı, 35 tane Transformers, Hayvanat bahçesi, teleferik ve yüzlerce oyuncak bulunacak. Ankapark'ın tamamlanması ile birlikte Ankara'ya yılda 2 milyon yerli ve yabancı turistin gelmesi bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mahkeme kararı geldi Ankara Bulvarı gitti!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN