Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Elektronik atıklar çöpe gitmeyecek

Hurdacılar Sitesi'nde kurulacak tehlikeli atık ve elektronik atık geri kazanım tesisinde floresan lambalar, kablo, yağlı filtreler ve varil ahil pek çok atık ekonomiye kazandırılacak

Giriş Tarihi: 13.8.2015
Elektronik atıklar çöpe gitmeyecek
Hurdacılar Sitesi'nde kurulacak tehlikeli atık ve elektronik atık geri kazanım tesisinde yılda 250 bin varil ve 126 bin ton atık ekonomiye kazandırılacak. Kaygısız Geri Dönüşüm San. ve Tic. AŞ tarafından Yenimahalle'deki Hurdacılar Sanayi Sitesi'nde kurulacak tehlikeli atık ve elektronik atık geri kazanım tesisinde yapılacak faaliyetlerle çevresel kirlilik azaltılacak, atık malzemeler tekrardan işlenerek yeniden kullanıma sunulacak. Bu sayede tesis hem ekonomik hem de çevresel fayda sağlayacak.

ÖNCE RA DYAS YON ÖLÇÜMÜ
Kaygısız Grup Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Kaygısız, tesiste atıkların kırma ve yıkama gibi fiziksel yöntemlerle geri kazanımına yönelik işlemler yapılacağını söyledi. Tesise kabul edilmeden önce atıklar üzerinde radyasyon ölçümleri yapacaklarını ifade eden Kaygısız, geri dönüştürülecek elektronik ve tehlikeli atıklar arasında bin ton yağlı filtre, 5 bin ton kontamine plastik ambalaj, 5 bin ton mekanik işlemler sonucu oluşan plastik malzeme, 20 bin ton elektrikli ve elektronik atık, bin ton florasan lambanın bulunacağını dile getirdi.

ATIKLAR PARÇALARINA AYRILACAK
Tesise getirilen elektronik parçalar öncelikle manuel olarak söküm işlemine tabi tutularak bileşenlerine ayrılacak. Söküm işlemi sonucu ayrılan malzemeler elektronik atık kırıcısına gönderilecek ve kırılarak ufak parçalar haline getirilecek. Kırılan malzemeler daha sonra manyetik banda alınacak ve metal ve diğer parçalar ayrılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Elektronik atıklar çöpe gitmeyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN