Mühendis olarak hicap duyuyorum

Giriş Tarihi: 13.8.2015
Mühendis olarak hicap duyuyorum

AOÇ'deki plan iptalinin şehrin gelişimine darbe vuracağını belirten Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna "Mahkemeye gidenlerin teknik bir grup olması beni derinden üzüyor. Bir teknik adam olarak bundan hicap duyuyorum" dedi

Başta Mimarlar Odası olmak üzere 5 oda ve Ankara Barosu tarafından açılan davayla yürütmeyi durdurma kararı alınan Atatürk Orman Çiftliği İmar Planı nedeniyle Ankara Bulvarı trafiğe kapatılacak. Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında alınan kararla 14,5 kilometrelik Ankara Bulvarı'nın kapatılacak olması Etimesgut ve Sincan ilçelerinde yaşayan 1 milyon insanı ve bölgedeki OSB'lerde çalışan binlerce işçiyi olumsuz etkileyecek. İnşaat mühendisi olan Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna alınan yürütmeyi durma kararının kentin geleceğini olumsuz etkileyeceğini belirterek "Mahkemeye gidenlerin teknik bir grubun olması beni derinden üzüyor. Bir teknik adam olarak hicap duyuyorum. Şehrimizin gelişmesine, ulaşımın rahatlamasına katkı sağlayacak bir projeye teknik bir ekibin karşı çıkması şaşırtıcı. Bu işten anlamayan birileri itiraz etse mazur görülebilir. Ama bir teknik ekibin böyle önemli bir ulaşım projesine karşı çıkması acı. İnşallah bu konu bir şekilde çözülür ve vatandaşımız ulaşım sıkıntısı çekmez" dedi. Daha önce Büyükşehir Belediye Meclisi'nde MHP Grubu'nda bulunan şu anda ise bağımsız üye olan İbrahim Uyar, " Bu rapor Ankara'da yaşamayan bilirkişi uzmanları tarafından hazırlandı. Bu bilirkişilerin aldığı karar adeta Ankara trafiğini alt üst etti. Taksicilerin, otobüsçülerin ve kamyoncuların mahkeme kararına karşı dava açmalarını öneriyorum. Benim MHP'de olduğum dönemde biz Melih Gökçek'e bu yolun yapımı konusunda desteklerimizi verdik. Bu yol Ankaralıların yararınadır, ideolojik davranmamak gerekir" diye konuştu.

AOÇ'DE, YOL DA KAMUNUN MALIDIR


Yolun kapanma kararı alınmasının ardından SABAH Ankara'ya konuşan MHP'li Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, "Ankara Bulvarı bizim için olmazsa olmazdır. Bölgemizin önemli bir ulaşım problemini çözmüştür, hayatı kolaylaştırmıştır. Yolun kapatılması kent içi ulaşım problemini dayanılmaz boyuta taşır. Kesinlikle kapatılmamalıdır. Atatürk Orman Çiftliği kamunun malıdır, yol da kamunun malıdır. Dolayısıyla bugün için hukuki bir sorun olarak karşımıza çıkan durum, kamunun yararı gözetilerek ve yasal bir çerçeveye kavuşturularak acil olarak çözümlenmelidir" dedi. Atatürk Orman Çiftliği arazisinden geçirilen bu yolun, 1 milyondan fazla nüfusun yaşadığı Etimesgut ve Sincan'ı merkeze bağlayan önemli bir bulvar olduğunu da ifade eden Demirel, "Ankara Bulvarı'nı, öncelikli olarak Etimesgut ve Sincan bölgemizde yaşayan vatandaşlarımız etkin olarak kullanmaktadır. Ankara Bulvarı, İstanbul ve Eskişehir yollarındaki trafik yoğunluğunu da azaltmış olan önemli ve alternatif bir yoldur. Yolun fiilen kapatılma ihtimalini bile düşünemiyorum. Kapatılması, en az 1 milyon insanın hayatını olumsuz etkileyecek. Zaman kaybına ve bununla birlikte ekonomik kayba da neden olacaktır. Soruna kamunun yararı ve toplumun faydası yönünden yaklaşılmalı" şeklinde konuştu.

KAPANMASI TRAFİĞİ KİLİTLER

Ankara Bulvarı'nın kapanması durumunda Ankaralıların günde 1 saatinin çalınacağını ifade eden ATO Başkanı Salih Bezci, "O yol şu anda Ankara'nın ana arterlerinden birisi. Eskişehir yolunun yüzde 25 yükünü aldı. Ümitköy ve Çayyolu'ndan İstanbul yoluna geçiş bu yol sayesinde sadece 5 dakika. Bu yolun kapanması Ankara trafiğini kilitler. Özellikle akşam ve sabah saatlerinde trafik felç olur" diye konuştu.

KARŞI ÇIKANLAR, YOLU EN ÇOK KULLANANLAR...

Taksi ve servis şoförleri de yolun trafiğe kapatılmaması gerektiğini savunuyor. 12 yıldır Ankara'da taksicilik yaptığını ifade eden Osman Satılmış, "Şimdi sen bu kadar para harca, yol yap, sonra trafiğe kapat. Hiç mantıklı değil. Bu yol sayesinde 2 saatlik yolumuz 15 dakikaya iniyordu. Bu yola karşı çıkanlar bu yolu en çok kullanan insanlar" dedi. Servis şoförü Engin Özcan ise "Bu yol Ankara trafiğini rahatlatan bir yor. Hem Eskişehir hem de İstanbul yolunu rahatlatıyor. Bizim de işe yetişmemiz konusunda yardımcı oluyor. Kapanmasını istemiyoruz. Bizim işimiz zamanla yarış olduğu için alınan karar önemli. Bakanlıkların pek çoğu bu yolla bağlantılı olduğu için trafik çok sıkışır"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mühendis olarak hicap duyuyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN