Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sokak çocukları berber çırağı olacak

Türkiye Berberler ve Kuaförler Federasyonu Başkanı Karakaş, Avrupa Birliği ve İŞKUR'la birlikte gerçekleştirecekleri çalıştayla sokak çocuklarına meslek edindireceklerini söyledi

Giriş Tarihi: 13.8.2015
Sokak çocukları berber çırağı olacak
Türkiye Berberler ve Kuaförler Federasyonu, hazırlayacağı projeyle öncelikli olarak pilot bölge seçilen başkentte sokakta yaşayan madde bağımlısı gençlere berberliği öğretecek. Türkiye Berberler ve Kuaförler Federasyonu Başkanı Bayram Karakaş, Avrupa Birliği hibe projeleri kapsamında berber, kuaför ve güzellik uzmanlarının eğitimi, meslekte daha üst noktalara yükselmeleri amacıyla projeler hazırladıklarını söyledi. Karakaş, hazırlanan projeler arasında yer alan sokak çocuklarının istihdamına yönelik projenin ise Türkiye'deki önemli bir soruna çare olacak nitelikte olduğunu ifade etti.

İŞ SAHİBİ OLACAKLAR
Karakaş, "Kesintisiz eğitimden kaynaklanan kalfa ve çırak sıkıntımız var. Bu sıkıntı bir yanda dururken, bir de sokakta kâğıt toplayan, 'baliciler' diye adlandırdığımız madde bağımlısı sahipsiz kitle var. Gerek Avrupa Birliği projesi olarak gerekse İŞKUR'la gerçekleştireceğimiz çalıştayla 'meslek edindirme' adı altında sokaktaki sahipsizlere, hayatta merdiven altı olarak yaşayan, hayat bulmaya çalışan gariplere el uzatmak adına bir proje hazırlıyoruz" diye konuştu. Karakaş, atacakları adımla büyük bir yaraya parmak basacaklarını anlatarak, "Ankara merkezli yaptığımızdan KOSGEB, İŞKUR, AB istihdama dayalı kaç kota koyarsa onun üst limitine de çıkarak istihdam yaratacağız. Ankara'dan başlayıp tüm Türkiye'de 122 odamızın bulunduğu her yerde bu projemize hayat bulduracağız" ifadelerini kullandı.

'ÇIRAK YETİŞMİYOR'
Berberlik yapan Berkan Çakıcı da projenin olumlu sonuçlar doğuracağını ve berberlerin projeyi destekleyeceğini söyledi. Çakıcı, artık geçmişteki gibi berber çırağı yetişmediğini belirterek, "Aileler, artık çocuklarını eskisi gibi berber yanına ya da başka bir yere yaz tatilinde çalışması için vermiyor. Verdikleri zaman da bizim okul zamanlarında çırak sıkıntımız ortaya çıkıyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sokak çocukları berber çırağı olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN