Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir maket için 4 bin saat mesai harcadı

Köylü ressam Uluğ, Çubuk Ovası'nda yaşanan Ankara Şavaşı'nın üç boyutlu maketini yapmak için bir yılda toplam 4 bin saat çalıştı

Giriş Tarihi: 15.8.2015
Bir maket için 4 bin saat mesai harcadı
Ankara Savaşı'nın 3 boyutlu maketini yapmak için ailesiyle gece gündüz çalışan "köylü ressam" Halil Basri Uluğ, bir yılda 4 bin saat mesai harcayarak çeşitli boylarda 10 binin üzerinde maket hazırladı. Uluğ'un çalışması tamamlandığında 12 metrekarelik alana yayılan 1/25000 ölçekli bir savaş meydanı ortaya çıkacak. Ankara Savaşı'yla ilgili günümüze bir şey kalmamasının kendisini üzdüğünü söyleyen Uluğ, bu nedenle maket çalışmasına başladığını aktardı.

FİLLERİ DE YAPIYOR
Savaşta kullanılan kılıç, kalkan ve giysiler ile savaşa katılan askerlerden oluşan 10 binin üzerinde maket hazırladığını söyleyen Uluğ, "Evimi bir atölyeye çevirdim. Burada her şeyi kendim tasarlıyorum ve yapıyorum. Filinden, fillerin üzerindeki giysilerine kadar" şeklinde konuştu.

BÜYÜKELÇİLİK ARŞİVLERİNİ İNCELEDİ
Son iki yıldır savaşın gerçekleştiği bütün alanı gezerek incelediğini kaydeden Uluğ, "Dağlara tepelere çıkarak, günlerce burada savaşı sanki yeniden yaşıyor gibi kurgulamaya başladım. Ankara Savaşı ile ilgili tüm eserleri okudum, İstanbul ve Bursa'da araştırmalar yaptım. Hatta Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan büyükelçiliklerine giderek onlardan da gerekli bilgileri aldım. Son bir yıl içerisinde de Ankara Savaşı'nın maketini yapacağım diye karar verdim" ifadelerini kullandı.

ÇUBUK ŞEHİR MÜZESİ'NDE SERGİLENECEK
Aynı zamanda resim çalışmaları da bulunan ve köylü ressam olarak bilinen Uluğ, maketin tamamlanmasının ardından Çubuk Şehir Müzesi'nde sergileneceğini ifade etti. Uluğ, "Bölgemizde ve Türkiye'de bir ilk çalışma olduğunu düşünüyorum ve hep beraber mükemmel bir eser ortaya koyacağıma inanıyorum. Ziyaretçisinin de yoğun olacağı kanaatindeyim. Hayalimin tamamlanmasında bana destek olan herkese çok teşekkür ediyorum" dedi. Babasının hayalini gerçekleştirmesi için gece gündüz çalışarak ona yardım ettiğini söyleyen Betül Özbaş ise "Tabi ki zor oluyor, biz 6 aydır uğraşıyoruz. Babam bu işle bir senedir uğraşıyor. Biz de altı aydır kıyafetlerle ilgili olarak ona yardım ediyoruz. Babam önce savaşla ilgili araştırmalar yaptı, her tarafa gitti ve bize de ne yapmamız gerektiğini gösterdi. Biz de ona göre kumaşlarını ayarlıyoruz ve annemle birlikte dikiyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir maket için 4 bin saat mesai harcadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN