Türkiye'nin en iyi haber sitesi

300 milyonluk projeyi 1 saatte çöpe attılar

Büyükşehir Belediyesi tarafından 300 milyon TL'ye yapılan 14.5 kilometrelik Bulvarı'nda bilirkişinin sadece 1 saat inceleme yapıp projenin gereksiz olduğu kararını verdiği ortaya çıktı

300 milyonluk projeyi 1 saatte çöpe attılar
halkı için hayati önem taşıyan ve TMMOB'a bağlı meslek odalarının açtığı davanın ardından iptal edilen AOÇ imar planı kapsamında pazartesi gününden itibaren kapanacak olan Ankara Bulvarı ile ilgili tartışmalar devam ediyor. Ankara 5. İdare Mahkemesi tarafından görevlendirilen bilirkişilerin 20 Mayıs 2013 tarihinde yaptığı keşif incelemelerinin yaklaşık 1 saat sürdüğü iddia edildi. Bilirkişi arasında bulunan ve bulvarın aleyhinde rapor hazırlayan İTÜ'lü Prof. Dr. Mehmet Ocaklı, Doç.Dr. Hayriye Esbah Tuncay, Doç.Dr. Şevkiye Şence Türk ve Gazi Üniversitesi'nden Doç. Dr. Mustafa Kürşat Çubuk ve olumlu rapor veren Ankara Üniversitesi'nden Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş'in yola yakın bir yerde bulunan anıt mezar üzerinden kuş bakışı alana bakıp raporlarını hazırladıkları ortaya çıktı.

"AKŞAM 5'TE UÇAĞIMIZ VAR"
Cumhurbaşkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yanı sıra Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden yetkililerde incelemelerde hazır bulundu. Keşif ve inceleme çalışmalarında bulunan bir Büyükşehir yetkilisi, " Saat 11 gibi geldiler. Hep beraber 14,5 kilometrelik bulvarın bulunduğu alana gittik. Burada bulunan Anıt Mezar'ın tepesine çıkan heyet AOÇ alanına kuş bakışı baktı. Yaklaşık 1 saat süren incelemede ne yapılan köprülere ne viyadüklere nede yola baktılar. Bu yolun güzergahında bulunan ilçelerin gelişim potansiyelleri hakkında hiçbir bilgi edinmeden 4 uzman, yolun şehircilik ilkelerine aykırı olduğuna dair karar verdi. Günde 400 bin aracın geçtiği yol nasıl olurda gereksiz olur. Öğlen saati biz yemek yiyeceğiz diyerek gittiler. Daha sonra saat 5'te uçağımız var diyip ayrıldılar. Bende mimarım 40 milyon metrekarelik alan olan AOÇ'den geçen yola en az 2 gün ayırmanız gerekiyor. Buraya devlet 300 milyon TL para yatırıyor. Benim kanaatim bu yolla ilgili zaten buraya gelmeden önce karar verilmiş. Daha önce ODTÜ tarafından hazırlanan raporla hemen hemen aynı bir rapor hazırlandı" dedi. Meslek odalarının bulvarı kapatman yetmez Ankapark'ı ve Cumhurbaşkanlığı binasını da boşalt çağrısının yanlış olduğunu ifade eden Büyükşehir yetkilisi, " AOÇ içerisinde 3 ayrı imar planı bulunuyor. Bunlardan biri Cumhurbaşkanlığı yerleşkesi, diğeri Ankara Bulvarı ve Ankapark'tır. Ankara 5. İdare Mahkemesi'nin aldığı iptal kararı Ankara Bulvarı'nı kapsamaktadır. Biz mahkeme kararını uyguladık ve Ankara Bulvarı'nı kapadık. Kaldı ki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi kaçak değil ruhsatları bulunan bir yapıdır. Odalar burada algı operasyonu yapmaktadır" şeklinde konuştu. Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Ağustos ayı toplantısına başkanlık eden Başkan Melih Gökçek,TMMOB'a bağlı meslek odaları tarafından açılan dava sonucu, 5. İdare Mahkemesi'nin Atatürk Orman Çiftliği'nin imar planına verdiği yürütmeyi durdurma kararına uyulması gerektiğini işaret etti. Başkan Gökçek, Mahkeme'nin kararı üzerine Ankara Bulvarı'nın kapatılmasına ilişkin CHP'li üyelerin ret oyu verdiklerini hatırlatarak, "Ankara Bulvarı'nın kapatılmasına ret oyu verdiniz. Ret oyu vermek demek, yani 'sen bunu tatbik etme ve suç işle' demek anlamına geliyor. Yani suça teşvik"dedi. TMMOB'a bağlı meslek odalarının açtığı davanın ardından iptal edilen AOÇ imar planı kapsamında Ankara Bulvarı bu gece saat 03.00'ten itibaren trafiğe kapanacak. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri özellikle Sincan ve Etimesgut'taki vatandaşların her zamankinden 1 saat daha önce yola çıkmalarını tavsiye ediyor.

'HER İŞE İTİRAZ VANDALLIKTIR'
AK Parti Ankara milletvekilleri Ankara Bulvarı'nın trafiğe kapatılması kararına ilişkin basın açıklaması yaptı. Kararı vandallık olarak yorumlayan vekiller 'bulvar kapatılamaz' dedi
Ankara Bulvarı'nın AOÇ içindeki tüm bağlantı yollarının imar planının iptali nedeniyle mahkeme kararıyla kapatılmasına ilişkin bir tepki de Ak Parti Ankara Milletvekillerinden geldi. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde bir araya gelen vekiller, "Bilirkişi raporları incelendiğinde, raporun bilimsellikten tamamen uzak olduğu görülmekte" diyerek, bulvarın kapatılmasına karşı çıktı.

ANKARALI MAĞDUR EDİLDİ

Toplantıda tüm vekiller adına açıklama yapan Ak Parti Ankara Milletvekili Tülay Selamoğlu, mahkeme kararının uygulanması ile kapanan bulvarının Ankaralıyı mağdur edeceğini söyledi. Selamoğlu, "5 yıl önce alınan plan kararının, yollar yapılıp üzerinden bir yıl geçtikten sonra iptal edilmesi, Ankaralıların kaynaklarını heba edeceği kadar hemşehrilerimizin yaşamlarını zorlaştıracaktır. Aynı plan için daha önce de CHP'li Çankaya Belediyesi'nin açtığı dava neticesinde bu plan iptal edilerek Ankaralılar mağdur edilmiştir. Ankara Bulvarı ve yan yollarından Türkiye ekonomisinin sadece akaryakıt tasarrufu yılda 1 milyar TL'dir. Ayrıca yol, insanımıza günlük ortalama 40 dakika zaman kazandırmaktadır" dedi. "Kararı veren mahkemeyi kamu vicdanına havale ediyoruz" diyen Selamoğlu, "Hiçbir şey yapmamak, yapılan her hayırlı işe itiraz etmek, konulan her tuğlaya modası geçmiş ideolojilerle yıkıcı tavırla yaklaşmak vandallık kavramı dışında hiçbir kavramla izah edilemez" diye konuştu. Selamoğlu, "Şehir planları, şehrin seçilmiş yöneticileri, şehrin sahipleri, sakinleri ve ufuk, vizyon sahibi mimar ve çevre plancıları tarafından yapılır. Şehirler, bir medeniyet tasavvuruyla imar edildiği kadar, şehir sakinlerinin hayatlarını kolaylaştıracak bir anlayışla inşa edilir. Seçilmişlerin ve Ankara'nın sakinlerinin verdiği bir kararın mahkeme kararıyla bozulması ayrıca demokrasi ve hukukun ruhuna aykırıdır. Ankara halkını mağdur eden bu davayı açan odaları, raporu yazan bilirkişileri kamu vicdanına havale ediyoruz" dedi.

ŞOFÖRLER'YOL KAPANMAZ' DEDİ
Atatürk Orman Çiftliği imar planının iptali nedeniyle mahkeme kararıyla kapatılma kararı verilen Ankara Bulvarı için tepkilerin ardı arkası kesilmiyor. Günlerdir hemen her kesimden tepki alan kararı dün de, Ankara Şehiriçi Özel Halk Otobüsçüleri Esnaf Odası ile Ankara Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası'na bağlı üyeler, protesto etti. Toplam 25 halk otobüsü ve 60 servis aracıyla birlikte gelen yüzlerce esnaf, "Şehri planlıyor musunuz yoksa yıkıyor musunuz" diyerek Mimarlar Odası'nı protesto etti. Ankara Şehiriçi Özel Halk Otobüsçüleri Esnaf Odası Başkanı Ercan Soydaş ve Ankara Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Tunçay Elmadağlı ile her iki odaya bağlı üyeler Konur Sokak'ta bulunan Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin önüne kadar yürüdü. Burada basın açıklaması yapan, Özel Halk Otobüsçüleri Odası Başkanı Ercan Soydaş, "Atatürk çiftlik arazini sadece bu 5-6 odaya mı miras bırakmış da bunlar korumakla yükümlü gibi davranıyor?" dedi. Soydaş, "Mimarlar Odası'nın Ankara'nın trafiğine kakı yapmak için açılmış olan Ankara Bulvarı'nı kapatma kararını protesto ediyorum. Bizler de meslek odasıyız. Odaların görevi şehir planlamalarına katkı yapmaktır yapılan çalışmaları ortadan kaldırmak değildir. Kendimiz için değil kentimiz için odayı protesto ediyoruz. Yolumuz kesinlikle kapatılmasını istemiyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
300 milyonluk projeyi 1 saatte çöpe attılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN