Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Altınköy'de yazlar dolu dolu

Giriş Tarihi: 16.8.2015
Altınköy'de yazlar dolu dolu

Köy hayatının tüm güzelliklerini şehre taşıyan Altınköy Açık Hava Müzesi, düzenlediği yaz etkinlikleriyle özellikle çocuklara unutulmaz anlar yaşatıyor

Ziyaretçilerine Türk gelenek ve göreneklerini daha yakından tanıma, köy hayatının inceliklerini yerinde görme imkanı sunan Altınköy Açık Hava Müzesi, kültürel değerlerimizi gelecek nesillere aktarıyor. Altınköy'ün yaz etkinlikleri en çok çocukların ilgisini çekiyor. Birbirinden keyifli etkinliklerin yer aldığı Altınköy'de her cumartesi ve pazar günü, 14.00- 17.00 saatleri arasında, köy meydanında eski usullerle nasıl tomruk soyulduğu izlenebiliyor. Altınköy'ün marangozları tarafından gerçekleştirilen "tomruk soyma etkinliğinde de unutulmayan bir köy geleneği yaşatılıyor. 15-23 Ağustos tarihleri arasında Altınköy'de geleneksel bir Türk sanatı olan "telkarinin yapımını izlenip, bu sanatın inceliklerini mesleğin önemli ustalarından dinlenebiliyor. Ziyaretçiler, ağustosun 15'inden itibaren her gün 10.00-12.00, 14.00-16.00 ve 17.00-18.00 saatleri arasında, geçmişi milattan önce 3000'lere dayanan bu güzel sanatın inceliklerine yakından şahit oluyor. Altınköy'ün yaz etkinlikleri arasında en çok ilgi çeken ve sabırsızlıkla beklenen etkinliklerin başında semer yapımı geliyor. Geçmişten günümüze kadar azalarak gelen pek çok gelenek, görenek ve sanat dalının yaşatıldığı Altınköy'de semer yapımını yakından görmek isteyenler, 29 ve 30 Ağustos tarihlerinde, 10.00-12.00, 14.00-16.00 ve 17.00-18.00 saatleri arasında Altınköy Açık Hava Müzesi'ne davet edildi.

Eski oyunlar canlanıyor
Geleneksel Çocuk Oyunları Derneği'nin katkıları ile hatıralarda kalmış pek çok çocuk oyunu Altınköy'de hayat buluyor. Yağ satarım-bal satarım, sek sek, mendil kapmaca, tombik, yakan top, topaç çevirme ve uçurtma uçurma gibi bugün pek çok çocuğun bilmediği oyunlar Altınköy'de ilgilenenleri bekliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Altınköy'de yazlar dolu dolu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN