Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kapanan yol en çok kadını etkiliyor'

Giriş Tarihi: 17.8.2015
'Kapanan yol en çok kadını etkiliyor'

"Kapanan yol; aksayan trafik ve evine geç kalan anne demektir" diyen lı kadınlar, Ankara Bulvarı'nın kapatılmaması için Milli Müdafaa Caddesi'nde eylem yaptı

Mahkemenin kapatma kararının ardından günlerdir, esnaf, siyaset ve iş dünyasından tepkilerin çığ gibi yükseldiği Bulvarı için bir tepki de Ankara'nın annelerinden geldi. Milli Müdafaa Caddesi'nde toplanan doktor, öğretmen, işçi, mühendis gibi birçok meslek grubundan yaklaşık 250 kadın Mimarlar Odası'na tepki göstererek bulvarın kapatılmasını protesto etti.

"HAYAT DURACAK"
Tüm kadınlar adına basın açıklamasını yapan öğretmen Meral Bozoğlu, Ankara'nın önemli akslarını birbirine bağlayan bulvarın kapatılmasıyla başkentte hayatın duracağını söyledi. Ankaralının hayatında büyük kayıplara yol açacağının altını çizen Bozoğlu, "Şu anda yaz dönemi ama okullar açılıp memurlar şehre döndüğü anda burada hayat felç olacak. Çocuklarımız okullarına, çalışanlar işlerine, hastalarımız hastaneye gitmekte sıkıntı çekecek. Bulvarın kapatılmasıyla diğer yollarda artan trafik yoğunluğu, Ankaralıyı strese sokacak ve hasta edecek. Pazartesi'den itibaren, AOÇ Köprüsü ve bağlantı yolları, Cumhurbaşkanlığı Bulvarı, Gazi Mahallesi, Beştepe Bölgesi ve BELKO alt geçidi gibi önemli alanlar olumsuz etkilenecek" dedi. Bulvarın kapanmasıyla büyük bir trafik keşmekeşinin oluşacağına dikkat çeken Bozoğlu, bu karardan en fazla kadınların etkileneceğini söyledi. Ankara Bulvarı'nın Ankara'nın konforu olduğunu vurgulayan Bozoğlu, "En çok kadınlar etkilenecek çünkü kapanan yol demek aksayan, yavaşlayan, ilerlemeyen trafik demek. Bu da evine, eşine ve çocuğuna geç kalan ve yetişemeyen anne demektir. Çalışan kadınlar olarak bizler öğrenci ve memurların gelmesiyle İstanbul'u aratmayan kalabalığa sahip olan başkentte nasıl anne olacağız. İş çıkışı eve yetişip hangi ara yemeğimizi yapacağız. Bu karar en çok kadınları etkiledi ve bizleri çok üzdü" diye konuştu.

'17 DAKİKA FAZLA YOL GİDECEĞİZ'
Ankara Bulvarı'nın kapanmasından dolayı başta İstanbul ve Eskişehir yolu, Anadolu Bulvarı, Sincan, Bilkent, Eryaman ve birçok semtteki vatandaşların tedirgin olduğunu söyleyen Bozoğlu şunları söyledi: "AOÇ'nin güney-batı yönünde kalan bulvardan günlük ortalama 300-350 bin araç geçtiği, böylece 1 milyon kişinin istifade ettiği biliniyor. Ankaralının bu yol ile eski güzergahlara göre kazancı 12 km'dir. Bir aracın yaptığı tasarruf km'de 8 lira 40 kuruştur. Günde 350 bin araçtan ayda 88 milyon 200 bin TL, yılda da 1 milyar 58 milyon 40 bin TL daha yakıt masrafı azalmıştır. Yani Ankaralı 1 katrilyonu geçen bir tasarruf etmişti. Her araç günde 17 dakika zamandan tasarruf ediyordu. Ağaç ağaç diyenlere söylüyorum, Büyükşehir oraya 2,5 milyon ağaç, çiçek ve çalı grubu dikip, 600 bin metrekarelik alanı çimlendirmişti."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kapanan yol en çok kadını etkiliyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN