Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ulucanlar Cezaevi'nde bir 'Yunus' hikâyesi

TRT TV Filmleri projesi kapsamında hayata geçirilen 'Adı: Yunus' filmi Ulucanlar Cezaevi Müzesi'nde çekilmeye başlandı. Okan Özbay'ın yönettiği filmde mahkûm Yunus'un hikâyesi anlatılıyor

Giriş Tarihi: 18.8.2015
Ulucanlar Cezaevi'nde bir 'Yunus' hikâyesi
TRT TV filmleri projesi kapsamında hayata geçirilen "Adı: Yunus" filmi 'da çekilmeye başlandı. Doksanlı yıllarda geçen hikâyede, acımasız cezaevi koşullarını işleyen film, gardiyanlar arasındaki anlayış farklılığından kaynaklanan bir çatışmayı ve bu çatışmaya neden olan tavizsiz tutumuyla, cezaevinin yeni tutuklusu Yunus'un hikâyesini gözler önüne seriyor. Ankara'nın deneyimli isimlerinden Okan Özbay'ın yapım ve yönetmenliğini üstlendiği film, Altındağ Belediyesi'nin restore ederek ziyarete açtığı Ulucanlar Cezaevi Müzesi'nin sinema platosunda çekiliyor. TRT'nin 50. Yılı ve Türk sinemasının 100. Yılı'nı taçlandırmak amacıyla hazırlanan proje kapsamında yapıma uygun bulunan "Adı: Yunus" filminin senaryosu Hulusi Çelik tarafından kaleme alındı. Başrollerinde Kemal Uçar, Yıldırım Gücük ve İrfan Kılınç'ın oynadığı filmin çekimleri, Ulucanlar Cezaevi'nin 90 yıllık tarihi atmosferinde yapılıyor.

YILLAR SONRA İLK FİLM
Projeye başvuran 864 senaryo arasından seçilen, deneyimli Hollywood yapımcıları danışmanlığında yapıma hazıranan film, Uçurtmayı Vurmasınlar filminden beri Ulucanlar Cezaevi'nde çekilen ilk uzun metraj olma özelliği ile de dikkat çekiyor. Film, tavizsiz duruşuyla etrafındaki insanlara umut veren bir tutuklunun, özgürlüğüne giden yoldaki 40 günlük hikâyesini ve bu insanlardan biri olan başgardiyan Cem'in hayatında yaşanan değişim sürecini anlatıyor. Asıl mesleği gardiyanlık olan senarist Hulusi Çelik tarafından kaleme alınan film, cezaevi yaşamının sert koşullarının yanı sıra gardiyanlar arası iç çekişmeyi de ekranlara yansıtıyor.

BAŞROLLERİNDE ÜNLÜ İSİMLER
Adı: Yunus filminde, "Ezel, Sen de Gitme, Yedi Güzel Adam" gibi dizilerle adından söz ettiren Kemal Uçar, 'Kurtlar Vadisi ve Ezel' dizilerinin ünlü yüzü Yıldırım Gücük'ün yanı sıra, İrfan Kılınç, Sinan Pekinton, Engin Özsayın gibi Devlet Tiyatroları'nın önemli sanatçıları da rol alıyor. Yapımcılığını başkentin köklü medya yapım şirketlerinden Dijital Medya'nın üstlendiği Adı: Yunus'un çekimleri devam ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ulucanlar Cezaevi'nde bir 'Yunus' hikâyesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN