Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pazartesi çilesi bizi haklı çıkarttı

5. İdare Mahkemesi'ne ' Bulvarı kapatılmasın' raporu veren Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş "Pazartesi yaşanan çile, yolun Ankara halkı için ne kadar önemli olduğunu gösterdi" dedi

Pazartesi çilesi bizi haklı çıkarttı
Bulvarı ile ilgili 5. İdare Mahkemesi'ne tek olumlu raporu veren bilirkişi Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş SABAH Ankara'ya konuştu.

BİZİ HEDEF YAPMASINLAR

Yazdığı raporların arkasında olduğunu ifade eden Prof. Dr. Tanrıvermiş "Bu bilirkişi raporu nedeniyle bazı kesimlerin hatalı değerlendirme yaptığına tanık oluyorum. Benim 2 seçeneğim vardı. Birincisi bilirkişi heyetinden çekilmek, diğeri ise cesur olup akademik yönden tutarlı rapor hazırlamaktı. Ben ikincisini tercih ettim ve raporu hazırladım. Ben olumsuz bir rapor hazırlasaydım, bir Ankaralı olarak kentin geleceğine ve gelişme eğilimlerine ters düşen ve akademik yönden tutarsız bir değerlendirme yapmış olurdum ve halkın çekeceği zulümün vebalini ödeyemezdim" dedi. Prof. Dr. Tanrıvermiş "Bu da Ankara kentinin geleceği ve halkını olumsuz etkilerdi. Kaldı ki raporun doğruluğu pazartesi günü kanıtlanmış oldu. Yine aynı raporu yazarım. Gerek Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, gerekse Ankara Bulvarı ve bağlantı yollarının yapımını uygun bulan raporumun arkasındayım. Raporumun akademik bir değerlendirme ürünü olduğu tartışma götürmez bir gerçektir" diye konuştu. Tanrıvermiş, " Araç trafiği nedeniyle tarımsal üretimde verimlilik kaybolacak denildi. Yolların çevresinde bir tane ekili parsel yok. Ne Anadolu Bulvarı'nın ne de Ankara Bulvarı'nın çevresinde bir tane ekili parsel yok. Afakî değerlendirme işte bu. Ben bunlara katılmadığımı raporda vurguladım. Ekili parsel olsaydı katılırdım" görüşünü dile getirdi.

KÜLLİYE KAYIP ARAZİYE İNŞA EDİLDİ

Atatürk Orman Çiftliği hakkında kamuoyunun yanlış bilgilendirildiği söyleyen Prof. Dr. Tanrıvermiş "Atatürk tarafından bağışlanan AOÇ arazisi 1937'de 52 bin dekar olmasına rağmen, Parlamento tarafından yapılan yasal düzenlemelerle 1938'den 2000'e kadar çiftlik arazisinin yüzde 39'u kaybedildi. Kamuoyunda tartışma konusu yapılan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin inşa edildiği Ormançiftliği Mahallesi 63886 ada 6 parsel no'lu arazinin 27 Nisan 1960'ta Çiftlik Yönetimi tarafından Orman Genel Müdürlüğü'ne satışı yapıldı ve söz konusu arazi 56 yıl önce AOÇ arazisi olmaktan zaten çıkmıştı" dedi. Cumhurbaşkanlığı binasının AOÇ'nin 1960 yılında satılan ve doğal olarak kayıp edilen çiftlik arazisi üzerine inşa edildiğini belirten Prof. Dr. Tanrıvermiş, "Mevcut yapılaşmalara baktığımız zaman Cumhurbaşkanlığı ve buradaki cami önceki yapı yoğunluğunu aşmıyor. Toplam kapalı alan olarak önceki yapı alanı ve yapı yoğunluğu dikkate alınarak yeni yapım projeleri hazırlanmış. Toplumun bilmesi gereken temel husus bu arazinin AOÇ'den 1960 yılında koparıldığıdır. Yani Külliye AOÇ'nin kayıp arazisi üzerine inşa edildi" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pazartesi çilesi bizi haklı çıkarttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN