Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu kafeden dışarı iyilik taşıyor

Giriş Tarihi: 21.8.2015
Bu kafeden dışarı iyilik taşıyor

Burcu Ulusoy ve Adem Keleş, başkentte okuyan dar gelirli öğrenciler için kafe açtı. İkili, parası olmayana yemek veriyor, yeri olmayana da ders çalışacak masa açıyor

Adı öğrenci ve memurlarla özdeşleşen Ankara'da üniversiteliler unutulmadı. Emek 4. Cadde'de açılan Evreka Kafe'de, maddi durumu yetersiz öğrencilere ücretsiz yemek veriliyor. "Biz de öğrenci olduk, o günleri unutmadığımız için öğrenciler için burayı açtık" diyen kafe sahibi, Burcu Ulusoy ve Adem Keleş, "Burada sevgi, destek ve aile ortamı var. Ankara'da eğitim alan tüm öğrencilere kapımız açık" dedi.

GİYSİ GETİRENE KAHVE

Ankara'nın en yoğun semtlerinden olan Emek'te hizmet veren butik kafenin genç sahibi Burcu Ulusoy, "Burada her şey öğrenciler için düşünüldü. Ders çalışma bölümü, kitaplık, ücretsiz yemek kuponları. Kafe değil öğrenci eviyiz" dedi. Kafenin bu halini koruyarak, farklı bir konsepte geçmeyeceklerine dikkat çeken Burcu Ulusoy, "Öğrenciler çok olduğu için onların yeri oldu. İlk hedefimiz öğrencilere ucuz ve kaliteli hizmet vermek bunun dışında da doğum günü partileri, evlilik teklifi vs. için kafeyi kullananlara yardımcı oluyoruz. Biz daha çok sosyal yardımlaşma ve dayanışma yönü kuvvetli bir kafeyiz ama içecek ve mantılarımızla da iddialıyız. Mesela sadece mantı yemek için veya doğal aromalı içecekler için gelenler var" dedi. 'Evreka' isminin 'buldum' demek olduğunu, bu kafede de herkesin kendine göre bir şeyleri bulup, keşfettiğini söyleyen Adem Solmaz da, yemek kuponu uygulamasına ek olarak bir de ihtiyaç sahibi çocuklar için giysi kampanyası yaptıklarını söyledi. Solmaz, "Evinde fazla kıyafet, oyuncak, kitap vs. eşyalarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Giysi getirene Türk kahvesi hediye ediyoruz. Bu proje ile birçok çocuğa ulaştık. Yine kafe yönetimi ve müşterilerin bağışladığı paralarla oluşturan yemek kuponları da öğrencilerimizin ihtiyacını görecek. Ankara öğrenci şehri olduğu için kafe açılırken onların bütçeleri düşünüldü" dedi. Toplumun her kesiminden her yaştaki insana uygun planlanmış Evreka Kafe'nin öğrencilerden sonra en fazla müşterisi yaşlı kadın ve erkekler. Arkadaşlarıyla çay içip, sohbet eden, gün yapan ya da gazete okumak için gelen yaşlılar, 'yaşlılar kafelere uğramaz' algısını da yerle bir etmiş. Çekirdek bir ekiple nostaljik bir ortamda beş yıldızlı hizmet veren kafe, çocuk uygulamaları, yaşlı ve öğrencilere özel menü, masa ve konseptiyle Başkentin en farklı kafesi olmaya aday. Kafedeki internet hizmetiyle tez yazanların yanında sınavlara hazırlanan öğrencilerin uğrak yeri olan Evreka, sıcak yaz aylarının en doğal ve farklı içecekleriyle de iddialı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu kafeden dışarı iyilik taşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN