144 metrelik kuleden nefes kesen atlayış

Giriş Tarihi: 24.8.2015
144 metrelik kuleden nefes kesen atlayış

Keçiören'deki 144 metrelik Cumhuriyet Kulesi'ne tırmanan 40 yaşındaki Cengiz Koçak ve Avustralyalı 37 yaşındaki Cam Tracey, "serbest atlayış" gerçekleştirdi

Keçiören'de temeli 2003 yılında atılan ve 2009 yılında kaçak olduğu gerekçesiyle durdurularak yıkımına karar verilen Cumhuriyet Kulesi, iki sporcunun rekor atlayışına sahne oldu. Cengiz Koçak ve Avustralyalı Cam Tracey, kulenin merdiveni bulunmayan, tel örgüyle çevrili 1'inci katına, 5 metrelik halat yardımıyla tırmandı. Diğer katları merdivenlerden yürüyerek çıkan ikili, atlayışa uygun 129 metre yükseğe çıktıktan sonra son hazırlıklarını yaptı. Hava şartlarının uygun olduğunu tespit eden Koçak ve Tracey, kendilerini kuleden boşluğa bıraktı. Yere 70 metre kala sırtlarında taşıdıkları paraşütleri açan pilotlar, Tepebaşı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi arkasındaki boş araziye iniş yaptı. Koçak ve Tracey, atlayışın tüm aşamalarını kameraya kaydetti. 'Sınır tanımayan base jumperler' adında bir grup kurduklarını ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere İran ve Gürcistan'da kule, köprü ve yüksek binalardan atlayış yaptıklarını anlatan Cengiz Koçak, Cumhuriyet Kulesi'nden atlamayı 2 yıldır planladığını söyledi.

GİZLİCE TIRMANDILAR
Kuleye gizlice tırmandıklarını belirten Koçak, yetkililerin 27 milyon TL harcanan kuleyi yıkmak yerine, base jumperlara açabileceğini kaydetti. Kulede tel örgü dışında engelle karşılaşmadıklarını aktaran Koçak, evlerinin balkonlarında izleyen çevre sakinlerinin kendilerine alkışlarla destek verdiğini vurguladı. Koçak, binada ayak izinden başka bir şey bırakmadıklarını ve video kaydından başka da bir şey almadıklarını söyledi. Temeli 12 yıl önce atılan kulenin inşası, kaçak olduğu gerekçesiyle 2009 yılında durdurulmuştu.

'TÜRKİYE'DE BASE JUMP GELİŞİYOR'
Bolivya'daki İsa ve Moğolistan'daki Cengiz Han heykellerinden de serbest atlayışlar yapan Avustralyalı Cam Tracey ise 13 yıldır base jump yaptığını belirtti. Türkiye'yi ve Türkleri çok sevdiğini anlatan Tracey, Türkiye'de base jump'ın hızla gelişen bir spor olduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
144 metrelik kuleden nefes kesen atlayış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN