Aile boyu motokros

Giriş Tarihi: 28.8.2015
Aile boyu motokros

Babaları sakatlanınca, onun yarım kalan kupa hayalini gerçekleştirmek için 2 kız kardeş de motokrosa başladı

Ankara'da oturan ve anne hariç herkesin motosikleti bulunan 4 kişilik Yapıcıoğlu ailesinde, gelecek ay yapılacak Türkiye Şampiyonası'nın heyecanı yaşanıyor. Baba Yılmaz Yapıcıoğlu sakatlanınca, onun yarım kalan kupa hayalini gerçekleştirmek için motokrosa başlayan kız kardeşler 17 yaşındaki Rabia ve 14 yaşındaki Eda Yapıcıoğlu, eylül ayındaki Türkiye Şampiyonası'nda, mücadele edecek. Ailede, erkek sporcularla birlikte 250 CC'de yarışacak 17 yaşındaki Rabia, ilk kez parkura çıkacağı için heyecanlı olduğunu söyledi. Babası sayesine motokrosla tanıştığını ve sporcuları imrenerek izlediğini anlatan Rabia, "Babamdan hep motosiklet isterdik. Geçen yıl motosiklet için karne şartı koşunca okul birincisi oldum. Kardeşimin de karnesi çok iyiydi. Babam da hemen motosikletlerimizi aldı" diye konuştu. Motosiklet kullanmayı çok hızlı öğrendiklerini anlatan Rabia, "Sadece 6 aydır kullanıyoruz. Lisansımız çıktı. Babam Türkiye şampiyonu olmak için çalışıyordu ama 2 yıl önce ciddi bir kaza geçirdi. Hala yarışıyor ancak kendini fazla zorlayamıyor" dedi.

ARKADAŞLARIM İNANMIYOR
Birinci olup kupaları babasına hediye etmek istediklerini söyleyen Rabia, motosiklete binmeden önce endişelendiğini, sürmeye başladığında ise toprakla bütünleşip sadece hedefe odaklandığını dile getirdi. Eda Yapıcıoğlu ise 85 CC'de yarışacak tek kız sporcu olduğunu belirterek, "Çok hırslıyım, başaracağıma inanıyorum. İnsan, üstündeyken inmek istemiyor. Arkadaşlarıma söylesem de kimse bana inanmıyor. Kendi grubumda birinci olmak istiyorum" diye konuştu.

'GÖNÜL İSTER Kİ ÜÇÜMÜZ DE KUPA ALALIM'
Baba Yapıcıoğlu da 30 yıllık motor mekanikerliği boyunca milli sporcularla çalıştığını, son 5-6 yıldır da sporcu olarak yarışlara katıldığını dile getirdi. İki yıl önce bir yarışta, öndeki sporcuya çarpmamak için düştüğünü ve 17 kaburgasının kırıldığını belirten Yapıcıoğlu, şöyle devam etti: "Hala yarışıyorum ama eskisi gibi değilim. Artık kızlarımı hazırlıyorum. Önce eşime öğrettim sonra kızlar merak saldı. Özellikle kız çocuklarının, bu tür zorlu sporları yapması gerek çünkü, sürekli ikinci plana itiliyorlar. Spor sayesinde çocukların kendilerine güvenleri gelişiyor. Derslere de çok olumlu katkısı oluyor. Türkiye Şampiyonası'nda üçümüz de yarışacağız. Gönül ister ki üçümüz de kupa alalım ama kızlardan mutlaka derece bekliyorum."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aile boyu motokros
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN