Ülkenin geleceği eğitimde

Aktif Kolejleri'nin kurucusu Çetin Nazik "Ülkenin geleceği eğitimdedir. Bilgiyi ve teknolojiyi üretmek gerekiyor. Eğitimcinin ilk hedefi karakterli ve düşünen nesiller yetiştirmek olmalı" dedi

Giriş Tarihi: 28.8.2015
Ülkenin geleceği eğitimde
Aktif Kolejleri ve Aktive English kurumlarının kurucusu Çetin Nazik, eğitim kurumunun hedefini anlattı.

Deneyimli bir eğitimci olarak sizce eğitim sisteminin temel sorunları nelerdir?
İnsan ömrünün 16 yılı eğitimle geçiyor. İlgi alanlarımızı, kişiliğimizi, yaratıcılığımızı, yeteneklerimizi, dünyaya bakışımızı şekillendirdiğimiz, hayatımıza yön veren 16 yıl... Bu 16 yılı biz kurum sahiplerinin ve öğretmenlerin ve elbette ki velilerin de iyi sorgulaması gerekiyor. İdealist öğretmen eksikliği, okul sayısının yetersizliği, bölgeler arasında dengesiz, öğretmene düşen öğrenci sayısının fazlalığı, temel eğitimin mesleki eğitime dayandırılamaması, öğrencilerin bireysel yeteneklerinin göz ardı edilmesi, yoksul öğrencilere burs olanakların yeterince sağlanamaması, her hükümet döneminde farklı bir eğitim politikasının uygulanması, çağdaş bir eğitim reformunun yapılamaması ülkemizdeki eğitim sisteminin ana sorunları.

İKİNCİ YABANCI DİL ŞART
Active English kurumlarının kurucusu olarak yabancı dil eğitiminin önemini açıklar mısınız?
En önemlisi ortak dil kullanımı... Sağlıklı iletişim... Ülkeler arasındaki ticari ve kültürel yakınlaşmaların gerektirdiği en önemli gereksinim "Ortak Dil Kullanımı"dır. Değişen dünyayı takip etmek sorumluluklarımız arasında. Yenilikleri dil haznemize katmak, kendimizi geliştirmek de görevimiz. Bilimde dünyayı takip etmeli, belki daha da önemlisi dünyanın bizi takip etmesini sağlamalıyız. Bu da ancak ortak bir dil kullanımıyla mümkün olabilir. 1980-1990'lı yıllarda okullarımızda ve üniversitelerimizde seçmeli dil olarak okutulan İngilizce, bugün zorunlu ders haline gelmiştir. Daha sonra bununla da yetinilmemiş ve ikinci yabancı dil zorunlu hale getirilmiştir. Başarılı olmak ve dünya ile entegre olabilmek için mutlaka erken yaşlarda yabancı dil eğitimine başlamak, sonra da ikinci bir dilde de uzmanlaşmak gerekmektedir. Biz sadece yabancı dil öğretmiyoruz ayrıca ülkemizde yaşayan ve tüm dünya ülkelerinden gelen insanlara da Türkçe dersi veriyoruz. Yılda en az 20 bin yabancı öğrencimiz Türkçeyi kurumumuzda öğrenerek iş yaşamlarına ülkemizde devam ediyorlar.

Eğitim sektörüne girmek isteyen kişilere önerileriniz nelerdir?
Ülkede eğitim ile ilgilenen işadamı kalitesi artmalıdır. Ülkenin geleceği eğitimdedir. Bilgiyi ve teknolojiyi üretmek gerekiyor. Eğitim bu yüzden ilk önceliğimiz olmalıdır. Ancak yaptığımız işi vicdan ile hak edildiği şekilde yapmak gerekir. Eğitime katkının para kazanma hırsı ile olması mümkün değildir. Mutlaka bu işi yapan herkesin para kazanma beklentisi vardır onu hepimiz biliyoruz ama iyi, doğru, karakterli, düşünen nesiller yetiştirmek ilk amacımız olmalıdır. Bu yüzden eğitim yatırımı ticari olarak karlı değil ama ülkelerin geleceği açısından en çok öneme sahiptir.

KURUMLARIN EĞİTİM POLİTİKASI OLMALI
Dershanelerin kapanması özel okul sektörüne ne sağladı?
Kaliteli eğitimin bedeli vardır. Kendi kurumlarım her sene doluluk oranını yakalamış olmasına rağmen çoğu özel okulların zor şartlarda yarı kapasiteden az çalıştığını biliyorum. Dershaneler dönüşüme mecbur kalmıştır. Yeni yapılanmalar, temel lise gibi kurumlar eğitim kalitesinin düşürmüştür ve düşürmeye devam edecektir. Bir yol bulduk kurtardık yaklaşımı özel okullara büyük zarar verecektir. Şartlar ne olursa olsun eğitimdeki kaliteyi ön planda tutmak ve bundan ödün vermemek gerekir. Eğitim işi yaptığımız hiç bir zaman unutulmamalı ve kurumların ona göre politikaları olmalıdır. Aksi takdirde özel okulculuk anlamında elde edilen başarı yitirilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ülkenin geleceği eğitimde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN