Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Düğünlere 65 TL'lik çeyrek darbe vurdu

Çeyrek altının 180 TL'yi görmesi vatandaşı 65 TL'lik çeyreklere yöneltti. Altıncılar düğün sahiplerini vuran duruma çare olarak çeyreğe isim yazdırılmasını önerdi

Düğünlere 65 TL'lik çeyrek darbe vurdu
Geçtiğimiz haftalarda çeyrek altın fiyatlarının 180 TL'yi görmesinin ardından vatandaşların, daha uygun fiyata alternatif düğün takısı olarak 0.625 gram çeyrek altına yönelmesi yeni bir sıkıntıyı da beraberinde getirdi. Altın fiyatlarının artması nedeniyle davetlilerin çeyrek yerine 65 TL'lik gram altın takması, 'düğünün masrafı altınlarla çıkar' diyen gelin ve damatları hayal kırıklığına uğratıyor. Özellikle son 1-2 haftada söz konusu altına olan talebin tavan yaptığına dikkat çeken Ankara Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Hasan Çavuşculu, yaz düğünlerini altın mağduru olduğunu söyledi. Çavuşculu, "Altın fiyatlarındaki aşırı artış vatandaşları nahoş bir yola itti. Düğün takısında çeyrek dönemi bitti, bu yükten kaçanlar takı olarak 65 TL'lik gram altın takıyorlar. Görüntüsü çeyrekle aynı olan bu altını takmak düğün sahibine hakarettir" dedi. Çavuşculu "Düğünlerde genel amaç masraf ve borçların düğünden gelecek takılarla karşılanacağı yönündedir ama acı olan 2-3 haftadır moda halini alan gram altınla çalgı parasını dahi çıkarılamaması. Bu gram altınlarla borçlarını ödeyemeyen gelin ve damatlar büyük sıkıntı yaşıyor. Düğün takısı yardımlaşma ve dayanışma aracıdır kandırmak değil. Ayrıca sana çeyrek altın takan birine onun yarısını takmak ayıptır, sahtekarlıktır" dedi.

ÇARE: İSİM YAZDIRMAK
Çavuşculu, düğün sahiplerini onlarca lira zarara uğratan gram altınlara karşı tek çözümün altının kenarına isim yazdırmak olduğunu söyledi. Çavuşculu, "Plastik mi altın mı belli değil zaten görüntüsü çeyrek altınla aynı. Vatandaş düğünde gelin ve damadın kesesine altını bırakıp gidiyor, daha sonra bu altınları saymaya başlayan düğün sahipleri çoğunun çeyrek olmadığını anlıyor. Benim önerim altını takan kenarına adını yazdırsın" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Düğünlere 65 TL'lik çeyrek darbe vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN