Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sezon açıldı, tezgâhlar hamsi ve istavritle doldu

Av yasağı bitti, balık sezonu açıldı. Tezgâhlar hamsi, palamut ve istavritle dolup taştı. Hal esnafı bu yılın bereketli olacağını belirterek, 10 lira olan hamsi fiyatının düşeceğini söyledi

Giriş Tarihi: 2.9.2015
Sezon açıldı, tezgâhlar hamsi ve istavritle doldu
Balıkçılara yönelik av yasağının sona ermesiyle Büyükşehir Belediyesi Toptancılar Hali'nde hareketli saatler yaşandı. Manavlar, Balıkçılar, Akvaryumcular Odası Başkanı Atilla Süslü, yeni av sezonuna ilişkin soruları cevapladı. Süslü, balıkçılıkta bereketli bir yıl beklediklerini ifade ederek, "Hamsi, palamut ve istavrit bol bol çıkacak. Hamsi tezgâhlarda ilk etapta 10 liradan satılır, daha sonra ucuzlar" dedi. Yaklaşık 15 kilogram gelen hamsinin kasasının halde 70-100 lira arasında işlem göreceğini anlatan Süslü, balıkçı tezgâhlarında ise hamsinin kilogramının 10 liradan satılacağını söyledi.

"DENETİM LİMANDA YAPILMALI"
Oda Başkanı Atilla Süslü, "Bu sene bereketli bir yıl olmasını bekliyoruz. Hamsi, palamut ve istavrit bol bol çıkacak. Geçen sene palamudun tanesi 2-3 liradan satılmıştı, bu sene de beklentimiz o yönde" diye konuştu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerinin balık boylarına ilişkin denetimlerini limanlarda daha sıkı yapmalarını istediklerini ifade eden Süslü, halde tezgâha geldikten sonra yapılan denetimlerinin anlamsız olduğunu savundu. Av yasağının olduğu yaz aylarında sadece kültür balıklarının satışını yapabildiklerini, bu türlere de yazın rağbetin az olduğunu anlatan Süslü, "Yaz aylarını genellikle zararla kapatıyoruz" dedi.

ÇUPRA NİYE SOMONDAN PAHALI?
Süslü, kültür balıkçılığının, bir kaç büyük firmanın elinde olduğunu dile getirerek, bu nedenle levreğin bazı deniz balıklarından daha pahalıya satıldığını belirtti. Norveç'ten ithal edilen somonun, Türkiye'de üretilen çupradan daha ucuz olduğuna işaret eden Süslü, "Somon halde kilosu 17-18 liraya, çupra 19-20 liraya satılıyor" şeklinde konuştu. Kılıç Deniz Ürünleri İç Anadolu Bölge Müdürü Günay Saçkan da kültür balıkçılığı yetiştiriciliğinde yemin ham maddesinin ithal edildiğini belirterek, "Dolar ve avrodaki artış yem fiyatlarını yüzde 12 artırdı. İthal edilen balıklarda da fiyatlar yüzde 25-30 yükseldi. Bu sebeple Türkiye'de iç piyasada balık fiyatları yüzde 18 artış gösterdi" şeklinde konuştu.

Merve Özlem ÇAKIR
/ AA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sezon açıldı, tezgâhlar hamsi ve istavritle doldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN