OSTİM davasında 5 kişiye hapis

Giriş Tarihi: 10.9.2015
OSTİM davasında 5 kişiye hapis

OSTİM'de 20 kişinin hayatını kaybettiği patlamalarla ilgili davada 5 sanığa 10 yıl ile 37 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezaları verildi

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi'nde 3 Şubat 2011'de 20 kişinin hayatını kaybettiği patlamalarla ilgili 19 sanıktan 5'i, 10 yıl ile 37 yıl 6 ay arasında değişen sürelerle hapis cezasına çarptırıldı. Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davada karar çıktı. Mahkeme heyeti, sanıklardan Kasım Ersoy, Bahadır Esendik ve Burhan Koç'un "asli kusurlu" olduğu kanaatine vardı. Heyet, bu sanıkları, "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak" suçunu iki patlamada da ayrı ayrı işledikleri gerekçesiyle 2 kez 18 yıl 9 ay olmak üzere toplam 37 yıl 6'şar aya mahkum etti.

14 SANIĞA BERAT
"Tali kusurlu" olduğu değerlendirilen sanıklar Tuncay Karabenli ve Ali Bayındır'ın da "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak" suçunu sabit bulan heyet, Karabenli'yi 2 kez 6 yıl 3 ay olmak üzere toplam 12 yıl 6 ay, Bayındır'ı da 2 kez 5 yıl olmak üzere toplam 10 yıl hapse çarptırdı. Heyet, diğer sanıkların üzerlerine atılı suçlardan beraatına karar verdi.

TÜRKİYE'Yİ YASA BOĞMUŞTU
OSTİM ve İvedik Organize Sanayi Bölgesi'nde Şubat 2011'de 8 saat arayla meydana gelen patlamalarda 20 kişi hayatını kaybetmişti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Türkiye'yi yasa boğan olayla ilgili geniş çapta soruşturma başlatmış, patlamaların yaşandığı iki firmanın sahipleri savcılığın talimatıyla gözaltına alınmıştı. Her iki firmaya oksijen tüpü teslimatı yapan bir firmaya ise baskın düzenlenmişti. Yürütülen soruşturmada şüphelilerin, oksijen yerine tüplere doğal gaz basılması ya da doğalgaz basılan tüplerin tam temizliğinin yapılmadan oksijen basılması gerekçesiyle gözaltına alındığı belirtilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
OSTİM davasında 5 kişiye hapis
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN