Savaşın yaraları eğitimle sarılıyor

Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nce 3 bine yakın Suriyeli sığınmacıya verilen eğitimler yeni umutların da başlangıcı oldu

Giriş Tarihi: 10.9.2015
Savaşın yaraları eğitimle sarılıyor
Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nce Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) ve KAGEM'le yapılan protokol kapsamında 3 bine yakın Suriyeli sığınmacıya verilen eğitimler, yeni umutların kapısını araladı. Barajlar Mahallesi'ndeki Sıdıka Kınacı İlkokulu'nda Türkçe ve meslek eğitimi gören Suriyeliler için sertifika töreni düzenlendi. İlçe Milli Eğitim Müdürü Şefika Biçer, ilçede 30 bin Suriyeli sığınmacının yaşadığını aktardı.

Bin 600 kişiye eğitim

TDV ile Suriyeli yetişkinlerin meslek edinmesi; Kadın Aile ve Gençlik Merkezi (KAGEM) ile de Türkçe öğrenmesi için protokol imzaladıklarını belirten Biçer, yaz döneminde 800 Suriyeli kadının Türkçe ve meslek eğitimi kursu aldığını kaydetti. Protokolün imzalandığı tarihten bu yana bin 600 öğrencinin eğitim gördüğünü ifade eden Biçer, kurslara katılan Suriyelilerden 549'unun sertifika almaya hak kazandığını sözlerine ekledi.

'Öğretmenlerimi seviyorum'
Eğitimlerle savaşın izlerinin silinmeye çalışıldığı Sıdıka Kınacı İlkokulu'nda Suriyeli kadınların eğitimlerine rahat devam edebilmeleri amacıyla çocuklar için oyun etkinliği sınıfları açıldı. Çocuklar, çizgi film kanallarını da izleyerek ve bu sınıflardaki etkinliklerle kolayca Türkçe öğrendi. Sertifikasını aldıktan sonra konuşan 12 yaşındaki Halepli Rashe Almaes, kurstaki öğretmenlerini ve okulu çok sevdiğini anlattı.

Selma KASAP /
AA

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savaşın yaraları eğitimle sarılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN