Her şeye rağmen çark dönüyor

ASO Başkanı Özdebir, dev yatırımların sürdüğünü ve çarkların döndüğünü belirterek ikinci çeyrek büyüme rakamlarının da beklentilerin üzerinde gerçekleştiğini ifade etti

Giriş Tarihi: 12.9.2015
Her şeye rağmen çark dönüyor
Açıklanan 2. çeyrek büyüme rakamının beklentisinin üzerinde olduğunu söyleyen Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, "Ancak ikinci çeyrek rakamları içinde iyi geçen haziran ayı var. Ayrıca haziran ayına kadar işler nispeten iyi gitmişti. Haziran seçimleri sonrasında yeni bir hükümetin kurulması ihtimali de beklentileri olumlu etkilemişti. Ancak bütün bu faktörlere rağmen 3,8'lik büyüme beklentilerin üzerinde bir rakam" dedi.

HER ŞEY SEÇİME ENDEKSLİ
2. çeyrek büyüme rakamlarını değerlendiren Özdebir, iç talepteki artışta kurların yükselmeye devam edeceği ve özellikle dayanıklı tüketim mallarının fiyatlarına yansıyacağı beklentisinin satın alma kararlarının öne çekilmesine yol açtığını belirtti. Yılın ikinci yarısında 1 Kasım seçimlerinde çıkacak tabloya göre bu büyük rakamların devam ettirilebileceği konusunda endişeler olduğunu belirten Özdebir, "Büyük yatırımlar devam etmekte, ekonomide çarklar dönmeye devam etmekle birlikte çok kritik bir dönemden geçmekte olduğumuz da açık. Bu dönemin bizlere neler getireceğini yaşayıp öğreneceğiz" diye konuştu.

'DÜNYA TİCARETİ YAVAŞLIYOR'
Özdebir, "Dünyadaki konjonktür de işleri zorlaştırıyor. Dünya ticareti yavaşlıyor, Avrupa'da büyüme hl marjinal durumda. Birçok Avrupa ülkesi resesyonda. Çin'deki büyümenin yüzde 6 gibi olacağı tahmin ediliyor. Emtia fiyatlarının, petrol fiyatlarının düşmesi de ihracat pazarlarımızın daralmasına neden oluyor. Bütün bunlar ülkemizin dış ticaretini olumsuz etkiliyor" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her şeye rağmen çark dönüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN