Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ağaç cennetinde görev kadınların

Büyükşehir, Çamlıdere'de ev kadınları için ahşap atölyesi kuracak. Kadınlar, ürettikleri ürünlerle ev ekonomisine de katkı sağlayacak

Giriş Tarihi: 15.9.2015
Ağaç cennetinde görev kadınların
Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanlığı ile Çamlıdere Çok Programlı Lisesi arasında imzalanan protokol çerçevesinde ilçedeki atıl vaziyette bulunan ahşap atölyesinde kadınlara eğitim verilecek. Ağaç cenneti olarak nitelendirilen Çamlıdere'de kurulacak tesiste önce ahşap oymacılığı üzerine eğitim alacak olan çok sayıda kadın daha sonra makine başına geçerek üretime başlayacak. Uzun süredir atıl vaziyette bulunan atölyedeki makinelerin bakımını yapacak olan Büyükşehir, alacağı yeni malzemeler ile tesisi tam donanımlı hale getirecek. Kurulacak olan dev tesisi gezen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Nazlı Ergül ve Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanı Özgür Güven, eğitim alacak kadınlarla sohbet ederek projeyi anlattı.

HER EVE EK KAZANÇ

Büyükşehir'in kadınlara yönelik projelere büyük önem verdiğini belirten Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Nazlı Ergül, "İl Özel İdaresi'nin kapanmasının ardından Büyükşehir Belediyesi olarak tüm ilçelerde projeler üretmeye başladık. Her ilçenin kendi özelliğine göre o ilçede kalkınmayı sağlamak için adımlar atıyoruz. Biz kadınların her işin üstesinden gelebildiği gibi bu işi de başarabileceğine inanıyoruz. Çamlıdereli kadınlarımız için kuracağımız bu tesisle onlara yeni bir iş sahası açmış olacağız. Yakın zamanda alacakları eğitimle makinelerin başına geçecek olan kadınlar buradan elde ettikleri ürünlerin yine Büyükşehir Belediyesi aracılığı satılıp evlerine ek kazanç sağlayacağını düşünüyoruz. Yapılan çalışmalar Çamlıdere'nin tanıtımına da katkı sağlayacak" dedi.

'BABA MESLEĞİMİ DEVAM ETTİRECEĞİM'
Babasının da marangoz olduğunu belirten 19 yaşındaki Meryem Durcan, "Evde otururken Çamlıdere'ye böyle bir kurs açılacağını duyduk. Babam marangoz ustası olduğu için ben de bu kursa katılmak istedim. Babamın mesleğini öğrenip para kazanmak gurur verici olacak. Kısacası babamın kızı olacağım" dedi. Münteha Civelek de, "Ben buraya altın bir bilezik sahibi olabilmek için geldim. Bu işi iyi bir şekilde öğrenip aileme katkı sağlamak istiyorum. Ayrıca evde boş oturuyordum. Zamanımı güzel bir şekilde değerlendirme açısından güzel olacak" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağaç cennetinde görev kadınların
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN