Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hastanelerde Arapça tercüme dönemi başladı

Başkentteki hastanelerde özellikle Suriyelilerin yaşadığı dil sorunu, İl Sağlık Müdürlüğü'nün görevlendirdiği tercümanlar sayesinde ortadan kalktı

Hastanelerde Arapça tercüme dönemi başladı
İl Sağlık Müdürlüğü'nün başkentte yaşayan Suriyeli sığınmacılara verilen sağlık hizmetlerine dönük çalışmaları meyvelerini verdi. Suriye'deki iç savaşın ardından 3 yıl önce Türkiye'ye sığınan böbrek hastası Ali Elhatır'ın dil sorunu nedeniyle yaşadığı mağduriyet de son buldu. Elhatır, İl Sağlık tarafından kamu hastanelerinde görevlendirilen tercümanlar sayesinde derdini anlattı ve tedavisine başlandı.

"MUAYENE OLAMADIM"
Yaklaşık 11 yıldır böbrek hastası olduğunu belirten Ali Elhatır, "3 yıldır dil sorunu nedeniyle çok sıkıntı yaşadık. Dil bilmediğim için muayene olamadım, ağrılarım arttı ama derdimi anlatamadım. Doktorlar saatler sonra hal dilimle anladı" dedi. Elhatır, "Şu anda Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere İl sağlık müdürlüğünün hastanelerdeki tercüman uygulamasıyla derdimizi anlatıyoruz. Arapça bilen doktorlarla kolayca iletişim kurup, tedavimizi oluyoruz. Devletin tüm imkanlarıyla yaralarımızı saran başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere Türk devletine sonsuz şükran borçluyuz. İlaç sıkıntımız çok ama yiyecek, barınma ve giyecek dahil sağlık yardımlarından çok memnunuz" diye konuştu.

20 TERCÜMAN GÖREVLİ
Hastane lerdeki dil sorunu için 20 Arapça bilen tercümanla anlaştıklarını söyleyen Ankara İl Sağlık Müdürü Erkan Çiçek, "Arapça hastane ve aşı rehberi hazırlattık. Yine emniyette mültecilere ayrılan numaranın ihtiyacı karşılamada yetersiz kaldığını belirledik. Kaçak doktor çalışmaları ile ilgili tespitler yaptık, mültecilerden hekim olanlarla ilgili bakanlıkla irtibata geçip yine mültecilere sağlık hizmeti vermeleri konusunda karar aldık. Sadece mültecilere ait aile hekimliği birimleri, diş üniteleri açma kararı aldık. Psikolojik tedavi ve destek için çalışmalar yapılacak ve merkezler geliştirilecek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hastanelerde Arapça tercüme dönemi başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN