Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyanın ilk engelsiz meslek lisesi başkente

Giriş Tarihi: 8.10.2015
Dünyanın ilk engelsiz meslek lisesi başkente

Dünyanın ilk engelsiz meslek lisesinin temelleri Çayyolu'nda atıldı. Temel atma törenine siyaset, ekonomi ve eğitim camiasından önemli isimler katıldı

Engelli bireyleri sosyal yaşama kazandırmak amacıyla başlatılan ve dünyada başka örneği bulunmayan proje Ankara'da hayata geçiriliyor. Engelli bireylerin orta öğretim eğitimi kapsamında Türkiye'de yeni bir model olan Engelsiz Meslek Lisesi'nin temelleri Milli Eğitim Bakanlığı ve SERÇEV (Serebral Palsili Çocuklar Derneği) işbirliği ile atıldı. Çayyolu'nda düzenlenen temel atma törenine Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, AK Parti Ankara Milletvekili Tülay Selamoğlu, AK Parti Elazığ Milletvekili Serpil Bulut, Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt, Serçev Yönetim Kurulu Başkanı Sinem Ersoy ve çok sayıda engelli çocuk katıldı.

BU O KUL TÜM ENGELLERİ YIKACAK

Törende konuşan Ankara Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt, "Serebral palsili çocuklarımızın lise eğitimini tamamlaması ve iş imkanı bulması için Türkiye'de ilk ve yeni bir model olan aynı zamanda da dünyanın ilk engelsiz meslek lisesinin temellerini Ankara'da atıyoruz. 4 blok halinde yükselecek bu okulda kaynaştırma eğitimi uygulanacak ve 400'e yakın engelsiz ve 200 serebral palsili öğrencimiz birlikte eğitim alacak. Okulumuz, engelsiz meslek lisesi, iş okulu bölümü, iş eğitim merkezi ve yaşayarak öğrenme merkezi olmak üzere 4 ayrı bölümden oluşmaktadır. Son 13 yılda yapılan düzenleme ve yatırımlarla engelli öğrencilerimize eğitimde kolaylık sağlanması adına çok sayıda çalışma yapıldı. Bunlardan biri engelli öğrencilerimize özel ders araçları temin edimesidir"

'BU PROJEYİ 81 İLE YAYMAYI PLANLIYORUZ'
Törende duygusal anlar yaşayan Serçev Yönetim Kurulu Başkanı Sinem Ersoy, ,"Şu anda hayalimiz olan bir ortamdayız, bugün hayallerimizin temelini atıyoruz. Okulları olmadığı için engelli çocuklarımız kaybolmaktaydı. Biz Bakanımız Nabi Avcı'ya anlattık ve onlar da arkamızda durarak bu projeye hayat verdiler. Türkiye'de bir ilk olan bu projeyi desteğinizle 81 ile yayacağız. Bu proje bizim için büyük bir şans çünkü arkamızda bize inanan devletimiz var" dedi. Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş de, "Serçev'i bir vesile ile tanıdım ve bir katkım olmadı bugüne kadar. Ama ben Serçev'den engelli olmak ne demektir onu öğrendim" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyanın ilk engelsiz meslek lisesi başkente
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN