Türkiye'nin en iyi haber sitesi

THK'de kader oylaması yarın

Borç batağında olan ve iflas etme tehlikesi ile karşı karşıya kalan THK'de yarın adeta kader oylaması yapılacak. THK Vakfı Başkanı Atılgan "Kurumda çift başlılığın ortadan kalkması gerek" dedi

Giriş Tarihi: 10.10.2015
THK'de kader oylaması yarın
Kredi faizleriyle birlikte yaklaşık 850 milyon TL'lik borç batağına saplanan ve çalışanlarının maaşlarını bile ödeyemez hale gelen Türk Hava Kurumu'nda gözler yarın gerçekleştirilecek genel kurula çevrildi. 13 Eylül'de Kızılcahaman'da yapılan seçimde THK Vakfı Başkanı Emekli Tuğgeneral Kürşat Atılgan ile THK Genel Başkanı Mustafa San'ın 252'şer oyla berabere kalması üzerine kurum tekrar seçime gitme kararı aldı. Yarın 600 delegenin katılımıyla Green Park Otel'de gerçekleştirilecek seçim, kurum çalışanları ve üyeler tarafında, 'kader günü' olarak nitelendiriliyor. Geçtiğimiz seçimde 252 oy alan THK Vakfı Başkanı Emekli Tuğgeneral Kürşat Atılgan yarınki seçim öncesi SABAH Ankara'ya önemli değerlendirmelerde bulundu. 1925'te kurulan THK'nin uçak ürettiği o parlak dönemleri aradığını ifade eden Atılgan, "90 yıllık kurumun yaşadığı sıkıntılar had safhaya ulaştı.

İFLASA SÜRÜKLENİYOR
Ay sonunda personel maaşlarını ödemekte zorlanan Türk Hava Kurumu genel merkezi, tüm zamanların en büyük kriziyle boğuşuyor. Kurum, geçmişte uçak dahi imal ettiği parlak günlerin ardından bugün çift başlılıktan dolayı iflasa sürükleniyor. Şu anda kurumun kurtuluşu için Şube Başkanlarımızın ve Delegelerimizin önünde bir şans var. Kararlarını akıl ve vicdanları doğrultusunda kullanarak kötü gidişe dur diyebilirler. Sorunlar çözülmezse maalesef önümüzdeki günlerde 'Ata Yadigârı' kurumumuzu çok daha zor günler bekliyor" dedi.

HAKSIZLIĞI GÖRDÜLER

Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Abidin Ünal tarafından da desteklenen Atılgan, "Geçen seçimde de Türk Hava Kurumu'nun genel başkanlığına aday olmuştum. Kurum genel merkezinin şube başkanlıklarımıza yaptığı 'sivil aday' baskısına rağmen diğer adayla eşit sayıda oy aldım. Normalde kurum genel merkez çalışanlarının kesinlikle tarafsız olması gerekir. Ancak maalesef bu tarafsız duruşu geçen seçimde göremedik. Her şeye rağmen ülke genelindeki vicdan sahibi şube başkanlarımız ve değerli delegeleri bu durumu çok net bir şekilde gördü ve şahsıma yapılan bu haksızlığa gereken cevabı sandıkta verdi"şeklinde konuştu.

'ASKER VE SİVİL EL ELE VERMELİ'
Türk Hava Kurumu'nun kurtarılabilmesi için asker ve sivil idarecilerin el ele vermesi gerektiğini vurgulayan Kürşat Atılgan, "Bir önceki seçimde kurumu sivilleştirmek vaadiyle başkan seçilen kişi seçilmesinin üzerinden dokuz ay bile geçmeden istifa etmek zorunda kaldı. Çünkü mesele asker sivil meselesi değildi. Mesele kan kaybeden kurumumuza azimli ve dirayetli bir yönetici seçmek" ifadelerini kullandı.

İKİLİLİK ORTADAN KALKMALI

THK Vakfı ve THK Genel Başkanlığı'nın tek çatı altında toparlanması gerektiğini belirten Atılgan, " THK gibi büyük bir havacılık camiasının başında havacılığın içinden gelen birinin olması kaçınılmaz. Yeni başkanın sadece havacılığı değil, bu işin ticari boyutunu da iyi bilmesi gerekir. Acil önlem alınmazsa Atatürk'ün ülkemize miras bıraktığı bu güzide kurum, şahsi hesaplaşmalar ve koordinasyonsuzluk nedeniyle yitip gidecek. Bu nedenle ikilik derhal ortadan kalkmalı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
THK'de kader oylaması yarın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN