Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuğunuzun okul hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilirsiniz

Okula başlayan çocukları salgın hastalıklardan korumak zor görünse de, alınacak basit önlemlerle hastalığa yakalanma risklerini azaltmak mümkün

Giriş Tarihi: 11.10.2015
Çocuğunuzun okul hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilirsiniz
Okullar ve kreşler açılınca ebeveynlerin, kalabalık ortamlarda sık görülen salgın hastalıklar ile ilgili endişeleri artıyor. Memorial Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. İncilay Üstündağ, çocukların okul hastalıklarına yakalanma riskini azaltmak için alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi. Çocukların yılda 8-10 kere enfeksiyon geçirmeleri normal çocukların bağışıklığın henüz tamamlanmadığı dönemde yılda 5-6 kere enfeksiyon geçirmesi normaldir. Özellikle okula yeni başlayan çocukların alışık olmadıkları kalabalık bir ortama girmeleri ve daha önce karşılaşmadıkları enfeksiyon etkenleri ile karşılaşmaları, bu enfeksiyonların en az iki katı kadar tekrarı ile sonuçlanır. Ancak bu, bağışıklık sisteminin doğal işleyişi sonucu oluşan normal bir durumdur ve çocuğun bağışıklık sisteminin gelişmesine yardımcı olmaktadır. Okula giden çocukların hastalığa yakalanma risklerini azaltmak için alınması gereken önlemler şu şekilde sıralanabilir:
Çocuklar, hasta olmasalar bile genel bir muayeneden geçmelidir. Çocuğun sürekli tekrarlayan hastalıkları varsa bunların tedavi ve takibinde doktor ile yakın temasta olunmalıdır. Çocuğun aşı programında eksik varsa tamamlanmalıdır.
Beslenme şekli hastalıklara karşı vücut direncinin oluşmasında en önemli yeri tutar. Bu nedenle çocuğun dengeli ve kaliteli beslenmesi sağlanmalıdır.
Düzenli probiyotik kullanımı bağışıklık sistemine iyi geldiği bilinmektedir. Probiyotikler en çok yoğurt-kefir gibi yiyeceklerde bulunur. Doktorun uygun görmesi ve önerisi doğrultusunda bu gibi destekler de kullanılabilir.
Hastalıklardan korunmanın ana prensibi hijyen kurallarına uymaktır. Bu amaçla çocuğa yemekten önce ve sonra, tuvaletten çıkarken ellerini en az 20 saniye boyunca su ve sabun ile yıkaması öğretilmelidir.
Çocuğun kıyafetleri mevsim normallerine göre seçilmelidir. Çok ince veya çok kalın giydirmek yerine ince katlar şeklinde giydirilmelidir. Sınıfta ve diğer yaşam alanlarında ortam ısısı, konfor ısısı olarak kabul edilen 22-24 dereceler arasında olmalıdır.
Okula giden çocuklara grip aşısı yaptırmak çocuğun doktorunun karar vereceği bir durumdur. Eğer alerjik bronşit -geniz eti gibi altta yatan kronik bir rahatsızlık varsa doktor aşı yapılmasını uygun bulabilir. Yoksa okula giden her çocuğa rutin olarak grip aşısı önerilmemektedir.
Bütün bu önlemlerin içinde en önemlisi hasta çocukları okula göndermemektir. Bu konuda tüm veliler ve okul yönetimi hassasiyet göstermelidir.
Alınan önlemlere rağmen çocuğun sık sık ateşlenebileceği, sürekli burnunun akabileceği, öksürüğünün hiç kesilemeyebileceği unutulmamalıdır. İlaca başlamadan önce sabırla 24-48 saat beklenebilir. Özellikle antibiyotik kullanımına mutlaka doktorlar karar vermelidir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuğunuzun okul hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilirsiniz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN