Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hazal ATEŞ: Ankara Tren Garı!

Giriş Tarihi: 13.10.2015
Başkentin merkez tren istasyonu… İlk binası 1892'de Anadolu Demiryollarının bir istasyonu olarak yapılmış. Ana gar binası da 1937'de tamamlanmış. Türkiye Cumhuriyeti Başkentinin ilk eserlerinden biri… Yüz yılı aşkın tarihinde milyonlarca insanın yolculuk öyküsüne aracılık yapmış.
Nice kavuşmalar, ayrılıklar, kaçışlar, kovalamacalar görmüş…
***
"Barış Mitingi" için toplanma yeri de Ankara Gar önüydü. Mitinglerde genellikle toplanma alanı olarak Hipodrom veya Gar önü belirlenir.
Kitleler burada toplanır, mitingin yapılacağı Sıhhiye'deki Apdi İpekçi Parkı'nda buluşulur… Yine güzergâh aynıydı. Talatpaşa Bulvarı ve Hipodrum Caddesi'nden… İki koldan Gar önüne yaklaşıldı. Bir grup da hızlı trenle farklı illerden Gar'a geldi.
Bütün bu gruplar birleşerek Sıhhiye'ye yürüyecekti. Her iki grubun kavşağa yaklaştığı sırada peş peşe iki patlama yaşandı.
Saniyeler içinde olay yeri can pazarına döndü.
***
Diyarbakır, Suruç'tan sonra Ankara… Hain bombalar bu kez Türkiye'nin kalbinde patlatıldı.Tam da seçim çalışmaları sürerken! "Barış, kardeşlik, huzur" hedef alındı. Türkülerle, halaylarla "barış" diyen 97 kişi terörün kurbanı oldu. Olay yerindeki görüntüler, çığlıklar hepimizin yüreğini dağladı. Ankara Tren Garı bu kez Cumhuriyet tarihinin en kanlı terör eylemine tanıklık etti.
***
Pazar günü de Ankara Tren Garı hareketliydi. Yaşamını kaybedenlere veda töreni düzenlendi. Olay yerine karanfiller bırakıldı. Aileler, ellerinde çocuklarının fotoğraflarını taşıdı. "Yaşasın halkların kardeşliği" sloganları yükseldi.
Çifte bomba sadece Ankara Garı önünde değil, tüm ülkede patladı.
***
Patlama sonrası Ankara'da adeta seferberlik ilan edildi. Hastaneler, belediyeler, kamu kurumları, vatandaşlar.
Yaralılar için hastanelere takviyeden ailelerin ihtiyaçlarının karşılanmasına kadar… Bu yaranın sarılması tabiî ki zaman alacak. Ancak unutmayalım.
Nereden gelirse gelsin teröre karşı tek ses olma zamanı. Daha fazla kan akmasın, çocuklarımız ölmesin. Hepimizin başı sağ olsun.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hazal ATEŞ: Ankara Tren Garı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN