Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MHP'nin itirazına rağmen Demokrasi

102 kişinin hayatını kaybettiği Gar Meydanı'nın adı AK Parti ve CHP'li meclis üyelerinin oyları ile "Demokrasi Meydanı" oldu. Oylamada isim değişikliğine karşı çıkan grup ise yine MHP oldu

Giriş Tarihi: 17.10.2015
MHP'nin itirazına rağmen Demokrasi
Büyükşehir Belediye Meclisi ekim ayı toplantısı Başkanvekili Ali İhsan Ölmez başkanlığında toplandı. Toplantının en önemli konusu ise geçtiğimiz cumartesi günü meydana gelen ve 102 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısının yaşandığı Gar Meydanı'nın isim değişikliği oldu. Cumhuriyet Halk Partisi isim değişikliği ile ilgili "Barış Meydanı" sözlü önergesini verirken Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Başkanlık'tan gelen "Demokrasi Meydanı" ismi önerisi oylandı. Oylama sürecinde CHP Grubu meydanın "Barış" ismini alması için ısrar ederken, Demokrasi ismi AK Parti, CHP ve bağımsız üye İbrahim Uyar'ın kabul oyu vermesi ile Meclis'ten geçti. Meclis'teki MHP Grubu ise meydana isim verilmesi konusunda aceleci olunmaması gerektiğini ve önerinin komisyona havale edilmesi gerektiğini ifade ederek karara ret oyu kullandı.

DEMOKRASİ YOKSA BARIŞ OLMAZ
Meydanın adının Demokrasi olarak değiştirilmesinin ardından Twitter hesabı üzerinden konuyu değerlendiren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Niye Demokrasi Meydanı diyenler var. Demokrasinin olmadığı yerde barış da olmaz. Terörün panzehiri demokrasidir. Terör demokrasi ile yok olur" ifadelerini kullandı.

"KAPSAYICI BİR İSİM OLDU"
Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Bekir Yıldız da "Çok üzücü bir olayın yaşandığı alana Demokrasi ismini verdik. Bu alan için çok sayıda isim önerildi. Demokrasi isminin çok daha kapsayıcı olduğunu düşündüğümüz için bu ismi verdik. Daha önce Sincan'da tankların yürüdüğü meydanda da bir parka Demokrasi ismini vermiştik. Umarım bu isim bazı şeylere katkı sağlar. Milliyetçi Hareket Partisi Grubu olayın daha çok taze olduğunu ifade ederek isim önerisinin komisyona havale edilmesini istedi. Tabi bu durum alışkanlık da olmuş olabilir" dedi.

DEMOKRASİYE KARŞI DEĞİLİZ
Gar Meydanı isminin Barış olmasını istediklerini ancak Demokrasi'ye de karşı olmadıklarını belirten Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Doğan Yılmazkaya, "Bizim Barış'ta ısrar etmemizin nedeni katledilen vatandaşların orada barışı haykırmak için bulunmasından dolayıydı. Dolayısıyla Barış ismi üzerinde ısrar etmemizin nedeni buydu. Sonuçta biz demokrasiye karşı değiliz. Demokrasi'yi savunduğumuz için onay verdik. Ancak sadece demokrasi ismi bu meydan için eksik kaldı" şeklinde konuştu.

SAVAŞ YOK Kİ BARIŞ OLSUN
Türkiye'nin son dönemde mutabakata ihtiyacı olduğunu ifade eden Bağımsız Meclis Üyesi İbrahim Uyar ise, "Türkiye'nin son dönemlerde mutabakata ihtiyacı var. İsterdim ki bu konuda da ortak bir karar alınsın. Ortada savaş yok ki barış olsun. Demokrasi Meydanı Ankara'ya hayırlı olsun" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MHP'nin itirazına rağmen Demokrasi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN