Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Geçmeyen yorgunluk tiroide işaret edebilir

Giriş Tarihi: 18.10.2015
Geçmeyen yorgunluk tiroide işaret edebilir

Memorial Ankara Hastanesi Endokrinoloji Bölümü'nden Doç. Dr. Sibel Ertek halsizlik, çok üşüme, sıcağa tahammülsüzlük gibi belirtilerin tiroidin habercisi olabileceği konusunda uyardı

Tiroit boynun ön kısmında yer alan ve tiroit hormonlarını salgılayan bir bezdir. Tiroit hormonları, vücudun tüm hücrelerini etkileyerek organların çalışmasını ve metabolizma hızını düzenlemektedir. Guatr, tiroit bezinin normalden büyük olması durumudur. Guatr içerisinde büyüyen yumrular "nodül" olarak adlandırılmaktadır. Tiroit, içerisinde nodül olmadan da fazla büyük boyutlarda olabilir. Guatrın başlıca belirtileri; boyunda şişlik, bası hissi, dar ve kısa boyunlu kişilerde horlama ve nefes darlığı olarak sıralanabilir. Tiroid bezi, tiroid hormonlarını iyot kullanarak sentezlemektedir. Ülkemizde guatr görülme sıklığının en önemli nedenlerinden biri iyot eksikliğidir. Özellikle çocuklarda ve hamile kadınlarda iyot tüketiminin normal olması çocukların sağlıklı beden ve zeka gelişimi için önemlidir. Tiroidin az çalışması durumu "hipotiroidi" olarak adlandırılmaktadır. Hipotiroidinin belirtileri; halsizlik, yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü, kabızlık, ciltte kuruluk, kabalaşma, turuncuya yaklaşan renk değişiklikleri, artan saç dökülmesi, çabuk üşüme ve soğuğa tahammülsüzlüktür. Tiroidin az çalışması durumunda verilen ilaçlar tablet şeklinde kullanılmaktadır. Bu tabletler mutlaka doktor kontrolünde alınmalıdır. Sabah aç karnına, kahvaltıdan en az 30 dakika önce ve tek başına içilmelidir. Bu ilaçların; demir ilaçları, mide ilaçları, kalsiyum tabletleri ile birlikte veya yemekle alınması sonucu bağırsaklardan emilimi bozulur ve etki gösteremezler.

AŞIRI TERLEMEYE DİKK AT!

Tiroidin normalden fazla çalışması ve kanda fazla tiroit hormonu bulunması durumu ise halk arasında "zehirli guatr" olarak bilinen "hipertiroidi"ye neden olmaktadır. Hipertiroidinin belirtileri; aşırı terleme, sıcağa tahammülsüzlük, çarpıntı, kilo kaybı, ellerde titreme, ishal olarak sıralanabilir. Hipertiroidi hastalığında tiroid bezi içinde fazla tiroit hormonu üreten bölgeyi değerlendirmek veya guatrda bulunan nodüllerin çalışmasını görmek amaçlarıyla tiroid sintigrafisi istenebilmektedir. Sintigrafi, çok düşük doz radyoaktif iyot verilerek yapılmaktadır. Tiroit sintigrafisinde fazla iyot tutan nodüller "sıcak nodül", az iyot tutan nodüller "soğuk nodül" olarak değerlendirilmektedir. Sıcak nodüllerin kötü huylu hücre içerme ihtimalleri daha düşüktür.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Geçmeyen yorgunluk tiroide işaret edebilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN