Kahvelerde seçim mesaisi yaşanıyor

Giriş Tarihi: 28.10.2015
Kahvelerde seçim mesaisi yaşanıyor

Başkentteki kahvehane ve kıraathanelerde 1 Kasım mesaisi yaşanıyor. Gece geç saatlere kadar farklı partilerden siyasileri ağırlayan kıraathanelerde çay satışları da esnafları memnun ediyor

Seçimlere sayılı günler kala temponun hat safhaya ulaştığı Ankara'da, kıraathanelerde "1 Kasım" mesaisi zirve yaptı. Seçim yoğunluğu ve 'geçmişten bugüne kahvehanelerin siyasetteki yerini Sabah Ankara'ya değerlendiren Rizeli kahveci Hüseyin Ustaoğlu (80), "Seçimler buraları dolup taşırdı, çay kahve yetiştiremiyoruz" dedi.

"İKİNCİ ADRES KAHVE"
Ulus Sanayi Hanı'nda 52 yıldır kıraathane işleten Ustaoğlu, "Seçime 2 hafta kala iki katı mesai yapmaya başladık, müşteriler boş sandalye için pazarlık ediyor. Seçimlerin miting meydanlarından sonra ikinci adresi kıraathanelerdir. Kıraathaneler eskiden beri siyasetin yaşayan mekanlarıdır. Siyasilerin yerel temsilcileri kıraathanelerde konuşma yapmak için bizimle pazarlık yaparlardı. Şimdi de durum değişmedi. Hala akşam yemeğini yiyen partili ve Ankaralılar buralara gelir ve seçim konuşmalarını dinler" dedi.

"MENDERES DE GELDİ"
Birçok siyasetçiyi kıraathanesinde seçim ziyaretleri kapsamında ağırladığını belirten Ustaoğlu, "Kıraathaneme gelen Adnan Menderes, Süleyman Demirel ve İnönü bir sandalyeye çıkar bir bardak çayla anlatırdı seçim vaatlerini" diye konuştu. Ustaoğlu, "Siyasetle de uğraştım, 15 yıl Adnan Menderes'e hizmet ettim. Onların geleceği zaman vatandaşlar buraları doldururdu ama çoğu zaman habersiz gelirlerdi. Seçim vaatlerini büyük bir heyecanla esnafa anlatırlardı. Sonra çayını alır sıradan bir müşteri gibi herhangi bir masaya oturur, seçmenin nabzını yoklarlardı" dedi.

SATIŞLARIMIZ İKİ KAT ARTTI

Kahvehanelerin en eski ve doğal seçim meydanları olduğuna vurgu yapan 23 yıllık kahvehaneci Ali Taşkın (53) ise kendilerinin de siyasiler gibi mesai yaptığını, çay-kahve satışlarının iki katı arttığını söyledi. Taşkın şöyle konuştu: "Vekil adayları seçime kadar akşamları özellikle seçim toplantıları yapıyor. Seçim yaklaştığı zaman sabah 07.00'den akşam 23.30'a kadar müşterilerimiz olur."

SİYASETİN BEŞİĞİ GİBİ
Siyasilerin kıraathaneleri dostane seçim meydanları olarak gördüklerini belirten Kahveciler Odası Başkanı İsa Güven, "Kahvehaneler çok sayıda siyasetçi yetiştirmiş ve parlamentoya göndermiştir. Buralar siyasetin beşiği gibidir. Kurduğumuz kütüphanelerle buralara siyasilerin de ilgisi arttı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kahvelerde seçim mesaisi yaşanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN