Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teröre inat daha iyi bir gelecek yazdı

Giriş Tarihi: 5.11.2015
Teröre inat daha iyi bir gelecek yazdı

Doktor Nevreste Çelikbilek yazdığı öyküyle teröre tepki gösterdi. Çelikbilek'in bilim kurgu dalında yazdığı eseri, artan terör olayları ve komşularımızda süren savaşları konu alıyor

Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan Uzman Dr. Nevreste Çelikbilek, teröre inat daha iyi bir geleceği kaleme aldı. 'Deserto' adını verdiği ve ödül alan eserinin çıkış noktasının terör ve savaş olduğunu belirten Çelikbilek, "Yok etmek üzerine kurgulanmış terör ve savaşlara çok üzüldüm ve iyi şeyleri korumayı anlatan bu öyküyü yazdım" dedi. Bilim kurgu dalında yazdığı 'Deserto'da tamamen gerçeklerden yola çıktığını söyleyen Çelikbilek, şiddet ve terör olaylarının baskılamasıyla ortaya çıkan Deserto'nun içeriğinden de şöyle bahsetti: "Çöl hikayesi olarak başladığım Deserto, zamanla bir gezegene dönüştü. Öyküde dünyanın son zamanlarını, tüm kültür varlıklarının bulunduğu bir geminin yok olmasını ve öykünün kahramanı Deserto'nun acıdan, terörden ve şiddetten bunalmış insanlık için kayıp gemiyi aramasını anlattım."

'HASTALARIM İLHAM KAYNAĞIM'
Yazmaya dair anılarını SABAH 'yla paylaşan Dr. Nevreste Çelikbilek, şimdiye kadar yazdığı 40 öyküsüne mesleğinin yansıdığını ve ilham kaynağının hastaları olduğunu söyledi. Çocukluğundan beri çok iyi bir okuyucu olduğunu ifade eden Çelikbilek, "Yazmayı yıllar sonra keşfettim. Yazın atölyelere ve yazarlık kurslarına gittim, hazır olduğuma karar verdiğimde ilk öykümü yazdım. Ankara Tabip Odası'nın düzenlediği 'Ölümsüz Öyküler Yarışması'na katıldım ve 258 öykü arasındanc 'Deserto' ile dereceye girdim. Bir doktor olarak zor oldu çünkü gün boyu hastalarımla ilgilenmek zorundayım. Öykülerimi gündüz hastalarımla ilgilenirken kafamda kurguluyor, geceleri de kağıda döküyorum" diye konuştu. 'Kitaplar benim için antidepresan gibi' diyen Çelikbilek, "50 yaşındayım ve geri kalan ömrümü yazmaya adayacağım" diyen Çelikbilek "Bu ödül beni cesaretlendirdi, ilgim karara dönüştü, emekli olduktan sonra daha çok öykü ve roman yazmak istiyorum. Meslek nedeniyle bazen boş kaldığımda laboratuvarın bir köşesinde, bazen öğle arasında bazen de gecenin bir saatinde yazıyorum. Ayrıca tıp, öykülerimin önemli bir bölümünde yer alacak. Komedi yazmayı da çok istiyorum ama bir doktor olarak mizah yapamıyorum" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teröre inat daha iyi bir gelecek yazdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN