Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hacettepe'de müzik terapistleri yetişecek

Sağlık Bakanlığı'nın "müzik terapi"yi tamamlayıcı tıp kapsamına almasıyla Hacettepe Üniversitesi'nde bu alanda eğitim verilecek

Giriş Tarihi: 13.11.2015
Hacettepe'de müzik terapistleri yetişecek
"Müzik terapi"nin Sağlık Bakanlığı tarafından geleneksel ve tamamlayıcı tıp kapsamına alınmasının ardından, Hacettepe Üniversitesi (HÜ), ABD'de bulunan Augsburg College ve Müzik Terapi Derneği işbirliğiyle Türkiye'nin ilk sertifikalı müzik terapistlerini yetiştirmek üzere proje hazırlandı. Müzik Terapi Derneği Başkanı Doç. Dr. Burçin Uçaner Çifdalöz, Müzik Terapi Derneği'nin müzik ve sağlık çalışanları tarafından 2014 yılında kurulduğunu ve bu alandaki ilk ve tek dernek olduğunu söyledi. Müzik terapinin, müzik ve elementlerinin ehil bir müzik terapisti tarafından bireylerin terapatik ilişki içinde fiziksel, duygusal, bilişsel ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış bir sağlık hizmeti olduğunu anlatan Çifdalöz ancak Türkiye'de müzik terapi eğitiminin henüz verilmediğini belirtti.

"AKADEMİK EĞİTİM VERİLECEK"
Çifdalöz, bu alanda çalışmak isteyenlerin eğitim için yurt dışına gittiğini ifade ederek, "Biz, Türkiye'de bu eğitimi oturtmaya çalışıyoruz. Müzik terapi nedir? Müzik terapisti ne yapar? Dünyada ne tür uygulamalar var, bunları göstermek amacımız" dedi. Hazırladıkları projenin temel amacının 'müzik terapisti yetiştirmek' olduğunu dile getiren Çifdalöz, "Hacettepe Üniversitesi, Augsburg College ve Müzik Terapi Derneği olarak Türkiye'nin ilk müzik terapi sertifika programını başlatmak için girişimlerde bulunduk, yakında sonuçlanacak ve Türkiye'nin ilk müzik terapistleri yetişmiş olacak" şeklinde konuştu. Bu projeyle ilk müzik terapistlerin gerçek ve ciddi bir akademik eğitimden geçeceklerini vurgulayan Çifdalöz, eğitimlerin ABD'den gelen öğretim üyelerinin desteğiyle verileceğini anlattı. "Müzik terapistliğinin, meslek olarak tanımlanmasını istiyoruz" diyen Çifdalöz, "Umarım, önümüzdeki yıllarda hastanelerde, bakım evlerinde, özel eğitim merkezlerinde müzik terapistlerini göreceğiz" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hacettepe'de müzik terapistleri yetişecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN