Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin duası kabul oldu

Türkiye'nin seferber olduğu kalp hastası İdil, günler sonra ilk kez yoğun bakımda gözlerini açarak pide ve şeker istedi

Türkiye'nin duası kabul oldu
Doğuştan kalp yetmezliği olan ve geçtiğimiz günlerde kalbi durarak hastaneye kaldırılan Deha İdil K.'den günler sonra iyi haber geldi. Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde solunum cihazına bağlı olarak yaşam mücadelesi veren İdil, gözlerini açtı ve ilk kez konuştu. Günlerdir komada kalan minik kızın ilk sözleri "Baba çok acıktım, kıymalı pide istiyorum" oldu.

Gözünü açıp baba dedi

Deha'nın son durumu hakkında Sabah 'ya bilgi veren baba Hasan K., kızının durumunda olumlu gelişmelerin yaşandığını söyledi. Deha'nın makinaya inat kalbinin küçük küçük atmaya başladığını belirten baba Hasan K., "Günlerdir en küçük bir tepki vermeden uyuyan yavrum ilk kez gözlerin açtı. Tüm ümitlerimiz tükenmek üzereyken ve gün sayarken kızım gözlerini açtı, 'baba' dedi. Bizi tanıdı, 10-15 dakika konuştu. Ne ağrım var dedi, ölecek miyim dedi. İlk ve tek isteği 'Baba çok acıktım kıymalı pide getir' oldu. Çok az yedi ve yine uykuya daldı. Ancak doktorlar İdil'in bilincinin açıldığını kritik eşiği biraz atlattığını söyledi. Biz gün sayarken İdil'in kalbi direndiğinin sinyalini verdi" diye konuştu.

Tek ses olduk

Mutluluklarının tarifsiz olduğunu ifade eden Hasan K., Türkiye'nin her yerinden gelen duaların minik İdil'i hayata döndürdüğünü söyledi. Baba K., "Kızım, günlerdir arayan, kampanyalar başlatan ve gece gündüz dualarıyla bizi unutmayan Türkiye'ye ses verdi, 'kalbim sizinle direniyor' dedi. İnsanlarımızın kalbi kızımla birlikte durdu ve bizimle tek ses oldular. Umutlarımız tükenmek üzereyken gelen bu mucizeyi bu dualara bağlıyorum. Doktor, kritik eşiği biraz atlattığımızı, ilk günden daha iyi olduğunu söyledi. Kızımın kalbi kan pompalamaya başladı. Teşekkürler Türkiye'm" diye konuştu.

'Son eşik enfeksiyon'
Son yaşanan gelişmeyle zaman kazandıklarına dikkat çeken baba Hasan K., kalpteki iyileşmenin devam etmesiyle birlikte son kritik eşiğin enfeksiyon olduğunu söyledi. Baba K., "Kalp kan pompalayamadığı için kızımın vücudunda yaralar oluştu, hatta sağ bacağının kesilmesi bile söz konusuydu. Kalbin kasılma işlemi aktif olunca bacağı kurtuldu. Ancak bizi korkutan giderek artan enfeksiyon riski. Doktorlar enfeksiyon oluşursa kalbin duracağını söylüyor. Şu anda korkumuz bu. Bunun dışında kızım cihazla biraz daha yaşayabilecek, kalbin hareketlenmesi umutlarımızı artırdı. Artık gözümüzü saatten alıp, kızımızın direnen kalbine daha da güçlü destek çıkma zamanı" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin duası kabul oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN