Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Toplu taşımaya sivil polis denetimi

Toplu taşıma araçlarına sivil binen trafik polisleri kurallara uymayan sürücülere ceza kesiyor

Giriş Tarihi: 14.11.2015
Toplu taşımaya sivil polis denetimi
'da toplu taşıma araçlarına sivil olarak binerek yolcu gibi seyahat eden trafik polisleri, mini kamerayla hatalarını kaydettikleri sürücüleri denetliyor. Kurallara uymayan sürücülere ise polislerce para cezası yazılıyor. Mart ayında başlayan denetimlerde, Ankara Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'ne bağlı sivil bir ekip, her gün rastgele belirledikleri otobüs, minibüs gibi toplu taşıma araçlarına ve taksilere araçlarına biniyor. Günün herhangi bir saatinde yapılan denetimde toplu taşıma aracı güzergâh boyunca mini kamerayla kayıt altına alınıyor. Kamerayla belgelenen kayıtların ardından, toplu taşıma aracı trafik ekiplerince durduruluyor. Bu sırada araç içindeki yolculara ve sürücüye kendisini tanıtan sivil polis ekibi, yapılan hataları sayarak sürücüye cezai işlem uygulanacağını belirtiyor.

MART AYINDA BAŞLADI

Trafik Denetleme Şube Müdür Yardımcısı Murat Aykanat, Batıkent'ten Mamak yönüne giden bir halk otobüsünde denetleme gerçekleştirdi. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 16 Mart 2015 tarihli talimatı doğrultusunda, minibüs, belediye otobüsü, halk otobüsü ve ticari taksilere ikişer kişilik sivil trafik polisi bindirildiğini ifade eden Aykanat, yolcu gibi araçlara binen ekiplerin, trafik ihlallerini kayıt altına aldığını ve sonrasında cezai işlemin uygulandığını sözlerine ekledi.

69 ARACA CEZA
Uygulamanın başladığı günden bu yana 474 araçta denetim yapıldığını, bunlardan 69'una kural ihlallerinden ceza yazıldığını ve iki aracın da trafikten men edildiğini bildiren Aykanat, yolcuların da toplu taşıma araçlarında uygulama yapılmasından memnun olduğunu, olumlu tepkiler aldıklarını ifade etti. Aykanat, uygulamanın devam edeceğini dile getirerek, herkesin trafik kurallarına riayet etmesinin önemli olduğuna işaret etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Toplu taşımaya sivil polis denetimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN