Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Minik İdil için umut aranıyor

Giriş Tarihi: 15.11.2015
Minik İdil için umut aranıyor

Acil kalp nakli olmaması halinde hayatını kaybedecek olan 11 yaşındaki kalp hastası İdil için gözler son bir yılda beyin ölümü gerçekleşmiş bin 300 donöre çevrildi

Türkiye'nin yaşatılması için tek yürek olduğu minik İdil'in kalbi ilerleyen kritik zamana direnmeye devam ederken baba Hasan K.'den bir açıklama geldi. SABAH Ankara'ya konuşan Hasan K. İdil'i hayata bağlayacak tek yolun nakil olduğunu hatırlatarak "Biz beyin ölümü gerçekleşmiş bin 300 donöre ulaşmaya çalışıyoruz. Kızımı yaşatacak kalp bunların birinde" diye konuştu.

UMUDUMUZ BİN 300 DONÖR

Baba Hasan K. "Tüm Türkiye İdil için seferber, herkes bir kalp arıyor. Ancak bu süreci hızlandıracak ve İdil'i hayata bağlayacak olan kalp son bir yılda beyin ölümü gerçekleşmiş bu insanlarda. Son bir yıllık istatistiklerde beyin ölümü gerçekleşmiş bin 600 kişi var. Bunlardan 300'ü organlarını vermiş ancak bin 300'ü bağış yapmamış. Bunlardan biri benim kızıma can olabilir. Şu anda en büyük çaba ve umudumuzu bu donörlere bağladık. Onlara ulaşmaya çalışıyoruz" dedi.

GELİN BİR CANA HAYAT OLUN

Söz konusu donörlerin yakınlarına çağrıda bulunan baba Hasan K. "Cana can katın, gelin yüzü de yüreği de solan yavruma hayat olun. Kalbinizi bize emanet edin" diye konuştu. Hasan K. şöyle devam etti: "Bu insanların bilimsel olarak yaşamaları mümkün değil. Aileler ikna edilir ya da gerekli yasal izinler tamamlanırsa bunlardan bir kalp bulabiliriz. Başından beri ulaşmaya çalıştığımız beyin ölümü gerçekleşmiş bu insanlar. Bunlar şu anda belirli. Buradan bu bin 300 kişinin yakınlarına sesleniyorum ne olur sesimizi duyun, İdil'ime hayat olun."

TOPLUM BU KONUDA BİLİNÇSİZ
İdil'in durumu için Türkiye'nin her yerinden gelen desteğin kendilerini çok duygulandırdığını belirten baba Hasan K. kendilerini üzen bazı olumsuz telefonlar da aldıklarını söyledi. Gece gündüz kendisini arayarak rahatsız edenlerin olduğu belirten Hasan K. "İnsanlarımız iyilikte kenetlendi ancak bir de ruh hastaları var. Biz bunlarla uğraşmak zorunda kaldık. Beni arayarak 'Abi intihar ediyorum gelin kalbimi alın' diyenler oluyor. Biz yavrumun sağlık bulması için çalışıyoruz olayın farklı boyutlara gitmesini istemiyorum" görüşünü dile getirdi.

ZAMAN İDİL'İN ALEYHİNE İŞLİYOR
Günlerdir yaşadıklarına ad koyamadıklarını, hüzün ve sevinci aynı anda yaşadıklarını söyleyen baba Hasan K. "Bir elimizde kızımızın solan eli, diğer yanda akan zaman. Saatlere bakmaktan korkar olduk. İlerleyen zaman kabusumuz oldu" dedi. Hasan K. "Yavrumun günü gününe uymuyor. Dün çok kötüydü doktorlar 'kaybedebiliriz' demişlerdi. Bugün daha iyi. Kızımdan gelen en ufak bir olumlu tepki bizleri sevince boğuyor. Bir haftalık kritik eşiği atattık ama durumu belirsizliğini koruyor. Son ana kadar metanetli ve umutlu olacağız. Gözümüz kulağımız Türkiye'nin her hangi bir yerinden gelecek ve kızımı hayatta tutacak kalpte. Kızım bir umut, nefes bekliyor. Ben inanıyorum ki bir kalp çıkacak ve evladıma can olacak. Kızımın solan yüzünü gün geçtikçe eriyen bedenini gören biri bize yardım edecek" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Minik İdil için umut aranıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN