Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’nın 1.5 yıllık içme suyu var

Yağışların kasım ayı ortalamasına göre 10 kat düşmesine rağmen ’nın barajlarındaki doluluk oranı, son 4 yılın en yüksek seviyesinde...

Giriş Tarihi: 25.11.2015
Ankara’nın 1.5 yıllık içme suyu var
İç Anadolu Bölgesi'nde son 3 ayda geçtiğimiz yıla göre yağış miktarında önemli ölçüde azalma olmasına ve 'ya da kasım ortalamalarına göre bu yıl kasım ayında 10 kat az yağış düşmesine rağmen, kentin barajlarındaki doluluk oranı, son 4 yılın en yüksek seviyesinde bulunuyor. Baraj havzaları hiç yağış almasa bile Ankara'nın şu anda 1,5 yıllık içme suyu var.
Meteoroloji'den edinilen bilgiye göre, Türkiye genelinde yıllara göre Kasım ayı ortalama yağış miktarı metrekarede 53.2 kilogram iken, bu yıl büyük bir düşüş göstererek 12.6 kilogram oldu. Geçen yıl ise Kasım ayında metrekareye 44 kilogram yağış düşmüştü. Ankara ve çevresi ise kasımda Türkiye ortalamalarının çok altında yağış aldı. 2014'te Ankara, 1 Eylül-20 Kasım arasında metrekareye 127.8 milimetre (127.8 kilogram) yağış alırken, bu yıl 1 Eylül-20 Kasım arasında 73.5 milimetre (73.5 kilogram) yağış aldı.
Ankara çevresine bu yıl düşen yağışta geçen yıla göre neredeyse yarı yarıya bir azalma oldu, içinde bulunduğumuz Kasım ayında ise yağışlar neredeyse yok denecek kadar azaldı. Başkent'in özellikle, yağış dönemi olarak nitelendirilen kasım ayının, geçen yılın kasım ayına göre 7 kat daha az yağış aldığına dikkat çeken yetkililer, vatandaşlara içme suyunu tasarruflu kullanmaları konusunda çağrıda bulundu.
Ankara'nın içme suyu ve barajlarının doluluk oranlarıyla ilgili bilgi veren ASKİ Genel Müdürü İrfan Kaya "Kasım ayı itibariyle barajlarımızda 590,5 milyon metreküp suyumuz var. Bu da son 4 yılın en yüksek seviyesi ve 1,5 sene tüm Ankara'ya yetecek miktar demektir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara’nın 1.5 yıllık içme suyu var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN