Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya, Türk kültürünü dergisiyle tanıyacak

Giriş Tarihi: 25.11.2015
Dünya, Türk kültürünü dergisiyle tanıyacak
Yunus Emre Enstitüsü, Türk kültürü, dili, sanatı, edebiyat ve tarihini dünyaya tanıtmak amacıyla ".tr" dergisini çıkardı. Enstitü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin kültürel zenginliğini ortaya koyma ve kültür ajandasını oluşturma fikri ile yola çıktıklarını belirterek "Türkiye'nin kültürel zenginliğini aksettirecek nitelikte olan '.tr' dergisi, entelektüellerin yazılarından oluşacak" dedi.
Enstitünün, kültürü üreten değil yansıtan bir kurum olduğunu ifade eden Develi, "Ne bir sektör dergisi ne bir turizm dergisi ne de sadece edebiyat dergisi ama bütün bunların hepsi, yani Türkiye'nin kültür ajandası olacak" değerlendirmesini yaptı. Develi, dergide edebiyat, sanat, mimarlık gibi geniş bir yelpazeden çalışmaların yer alacağını dile getirdi.
İki ayda bir okuyucuyla buluşacak ".tr" dergisinde Türkiye'deki kültürel etkinliklerle ilgili haberlere de yer verileceğine işaret eden Develi, "Dergimizde kültürümüzün unutulmuş unsurlarını öne çıkaran yazılar olacak, sergilerimizi, konserlerimizi tanıtacağız" diye konuştu.
Derginin ilk sayısının Mart 2014'te, son sayının ise Kasım 2015'te çıktığını, böylece beşinci sayıya ulaştıklarını aktaran Develi, dergiyi belirli sayıda bastıklarını ve daha çok enstitü merkezlerine gönderdiklerini ifade etti. Beşinci sayının 3 bin adet basıldığını söyleyen Develi, derginin prestijli kitapçıların raflarında yer alması için çalışmalar yürüttüklerini bildirdi.
Derginin lansmanını yakın zamanda devlet büyüklerinin katılımlarıyla yapacaklarını vurgulayan Develi, derginin okuyucuyla buluşması için çalışmaların hızla yapılacağını belirtti.

4 DİLDE OKUNABİLECEK

Derginin Türkçe, İngilizce, Arapça ve Almanca yayımlanacağını belirten Develi, çok dilli olmasının ".tr" dergisinin en önemli özelliği olduğuna dikkati çekti. "Türkçeİngilizce olarak başladık, sonra buna Türkçe-Arapça'yı ekledik.
Yakında Türkçe-Almanca versiyonunu da planlıyoruz. Çin'e açılırsak dergiyi Türkçe-Çince olarak da yayımlamayı planlıyoruz" diyen Develi, dergiyi değişik dillerde çıkararak daha çok sayıda insana ulaşmayı amaçladıklarını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya, Türk kültürünü dergisiyle tanıyacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN