Kalbinizi kızıma emanet edin

Giriş Tarihi: 26.11.2015
Kalbinizi kızıma emanet edin

Solunum cihazına bağlı olarak yaşam mücadelesi veren Deha İdil için çareler tükendi. Doktorların 'son aşamada' dediği minik kızın kalbi artık cihazla bile zor çalışıyor

Türkiye'nin her yerinden binlerce insanın haftalardır 'acil kalp' çağrısında bulunduğu, doğuştan kalp hastası Deha İdil için umutlar tükeniyor. İdil'in artık tamamen cihaza bağlı yaşadığını belirten Baba Hasan K., "Durum iç açıcı değil, İdil'in kalbinin son çırpınışları. Yolun sonuna geldik" dedi. İdil'in son durumu hakkında SABAH Ankara'ya bilgi veren baba Hasan K, "Kızımın durumu çok ağırlaştı, doktorlar tüm işlemleri yaptıkların artık yapılabilecek bir şey kalmadığını söyledi. Artık uyanmıyor, yemiyor, konuşmuyor. Derin bir uykuya daldı. Geçtiğimiz günlerde solunumu durdu acil ameliyata aldılar, göğüs kafesini açıp, daha önce kasıklarında olan kalbe kan pompalayan cihazı direkt kalbine bağladılar. Durumu umutsuz, kalbi cihazla bile zor çalışıyor, yolun sonuna geldik" diye konuştu.

PARMAKLARINI KAYBETTİ

Korktuklarının başlarına geldiğini söyleyen baba Hasan K, minik kızın vücudunun kan gitmeyen bölümlerini kaybetmeye başladıklarını belirtti. "Yavrum gözlerimin önünde eriyip, morarmaya başladı" diyen Hasan K., "Sağ elinin parmak uçlarının tamamıyla sol elinin üç parmağı kurudu, morardı. Kalp kan pompalayamadığı için kan gitmeyen bu bölümleri kaybettik. Korkumuz vücudunun başka yerlerinin de bu şekilde kuruması. Kızımın ellerini kaybetmemesi için çabalıyoruz. Doktorlar yapabilecekleri bir şey kalmadığını söyledi, kızım gözlerimin önünde ölüyor, bense çaresizce benden uzaklaşmasını izliyorum" dedi.

NE OLUR BANA SES VERİN!
Bir baba olarak çok çaresiz olduğuna dikkat çeken ve tekrar kalp çağrısında bulunan acılı baba "Sokak sokak, il il gezdim aradım ama kızımı yaşatacak kalp bulamadım. Ne olur bana ses verin, kalbinizi kızıma emanet edin" diye konuştu. Hasan K, "Artık sokaklara düştüm kalp aramak için. Bireysel olarak kırsal dahil Türkiye ve dünyanın her yerinede başvurulmadık nokta bırakmadım. Yurtdışında bile başvurmadığım yer kalmadı. Elimden geleni hatta imkansız dediklerimi bile yaptım ancak minik bir kalp bulamadım. Kızım son evreye girdi, makine bile kalbini yaşatmakta zorlanıyor" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalbinizi kızıma emanet edin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN