Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sincan kurdelesiz yatırımla kalkındı

Giriş Tarihi: 26.11.2015
Sincan kurdelesiz yatırımla kalkındı

Göreve geldiği günden bugüne yüzlerce proje hayata geçiren Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, açılış törenlerine ayrılan bütçeyi okul ve camilere kullanıyor

AK Parti'nin kurulduğu 2001 yılından 2009 yılına kadar Genel Merkez'de Seçim İşleri Başkan Yardımcılığı ve Seçim Koordinasyon Merkezi Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlenen ve bir dönem de Milletvekilliği yapan Doç. Dr. Mustafa Tuna, 2009 yılında yine AK Parti'den Sincan Belediye Başkanı seçildi. Göreve geldiği günden beri yüzlerce projeyi hayata geçiren Tuna, bu projelere hiç açılış töreni yapmayarak bir ilki gerçekleştirdi. İlçede hayata geçirilen projelerin açılış törenlerine harcanacak bütçeyi kullanmayan Doç. Dr. Mustafa Tuna, bu bütçeyle ilçe genelindeki okul, cami ve mescitlerin bakım ve onarımını yapıyor. Sincan Belediyesi, ilçede bulunan 113 okul ve 133 camiye 2009 yılından bu yana defalarca yardım yaptı.

Vatandaş memnun


Açılış yapmayı pasta yemeğe benzeten Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Tuna, "Bir açılışa harcanacak para nereden baksanız, en az 20-30 bin TL. Biz harcanacak parayı şu anda Sincan şartlarında lüks görüyoruz. Çünkü bizim daha acil ihtiyaçlarımız bulunuyor. Tamam, pasta da güzel bir şey yenmesin demiyorum. Ama bizim önce bir karnımız doyacak ki, pasta yiyebilelim. Şu an Sincan'da bulunan okullarımızın ve camilerimizin çok ciddi ihtiyaçları var. Bizim bu ihtiyaçlara cevap vermemiz gerekiyor. Biz açılış yapmak yerine bu açılışa verilecek paraları bu ihtiyaçlara aktarmayı daha doğru buluyoruz. Vatandaşımız da bundan oldukça memnun" dedi.

Bu parayla asfalt sersem fena mı?

Yapılan bir açılışta ortalama en az 20-30 bin TL harcandığını ifade eden Tuna, "Bir saatlik açılış için bu kadar paraların harcanması bizim için lüks. Vatandaş zaten bizim yaptığımız projeyi görüyor ve hemen kullanmaya başlıyor. Bunun için ayrıca bir açılış yapmaya gerek yok. Ben bu paraların daha kalıcı işlerde kullanılmasından yanayım. Bu yüzden bugüne kadar hiç açılış yapmadım. Açılış merasimi yapan belediyelere de bir şey demiyoruz. Onlara saygı duyuyoruz. Bazı belediyeler bir kulübe yapıyor. Hemen açılış yapıyor. Biz mesela 300'ün üzerinde park yaptık. Bunun yanında bir sürü açılış merasimi yapsak ve her merasime 20-30 bin TL harcasak olmaz. Bu harcanan parayla bir park daha yapılır. Bu parayla biraz daha kaldırım ve asfalt sersem kötü mü olur?" şeklinde konuştu.

Milyonlarca lira kasada kaldı yatırımlar katlandı

6 yıl içerisinde Sincan'da, Ankara çayının ıslahı gibi önemli bir projenin yanı sıra dev kent meydanı, Serapark, 16 konak ve 314 park yapan belediye, bu projelerin hiçbirine açılış yapmayarak paranın kasada kalmasını sağladı. Bu tutumu ile 6 yılda milyonlarca TL'nin kasada kalmasını sağlayan Mustafa Tuna, ilçedeki okul ve camilere de birçok yardım yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sincan kurdelesiz yatırımla kalkındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN