İdil bizim de kızımız onu ziyaret edeceğiz

İdil bizim de kızımız onu ziyaret edeceğiz

11 yaşında yitirdikleri oğulları Ferhat'ın kalbini İdil'e bağışlayan Adanalı Çelik ailesi "Oğlumuzun kalbi İdil ile birlikte atıyor. İyileşsin 'ya gidip onu ve ailesini ziyaret edeceğiz" diye konuştu

Türkiye'nin bir kalp bulunması için seferber olduğu İdil, Adana'da ani solunum durması sonucu hayatını kaybeden 11 yaşındaki Ferhat Çelik'ten nakledilen kalple hayata döndü. Oğlunu kaybetmenin acısını yaşayan Adanalı baba Ömer Faruk Çelik yaşadığı acıyı SABAH'a anlattı. Oğlunun kalbiyle hayat bulan küçük İdil'in fotoğrafını SABAH Güney ilavesinde gören vinç operatörü Çelik, "İdil de artık bizim evladımız. Üzüntü ile birlikte sevinci aynı anda yaşıyoruz. Allah onu anasına, babasına bağışlasın. Oğlumun 5 organı başka canlarda yaşayacak. Ben Ferhadımı kaybettim ama 5 tane Ferhat'ım oldu" dedi.

ÇOK ZOR KARAR VERDİLER
Kemal Çetinel İlköğretim Okulu 5'inci sınıf öğrencisi Ferhat Çelik 24 Kasım günü beyin kanaması geçirmesi sonucu özel bir hastaneye kaldırıldı. Yapılan tüm müdahalelere rağmen talihsiz Ferhat'ın bir gün sonra beyin ölümü gerçekleşti. Doğuştan kalp yetmezliği nedeniyle 11 yıldır makinelere bağlı olarak yaşayan ve artık direnme gücü kalmayan İdil'in durumu doktorlar tarafından Çelik ailesine bildirildi. Aile büyükleri bir araya geldi ve kendileri için zor olan kararı verdi. Ferhat'ın kalbi İdil'e, böbrekleri Adana ve Kayseri'deki, karaciğeri Malatya'daki, pankreası ise İstanbul'daki hastalara umut oldu.

EVLADIMA DUA ETSİNLER YETER

Ferhat'ın kalbi Sağlık Bakanlığı'nın ambulans uçağıyla 'ya getirildi ve yaşamasına saatler kala İdil'e başarıyla nakledildi. Çok zor bir karar verdiklerini anlatan baba Çelik, üzüntü ve sevinci aynı anda yaşadığını söyledi. Ferhat'ın organlarını önce bağışlama kararı aldıklarını ancak daha sonra vazgeçtiklerini belirten baba Çelik "Hasta çocukları kendi evladımızın yerine koyduk. Vicdanımız ağır bastı ve yeniden bağışlama kararı aldık" dedi. Baba, "Onlar sevinç gözyaşları döksünler. Benim evladıma her gün dua etsinler. Onların sevindiğini duymak bize yeter. Hiçbir anne -baba evladını kaybetmesin. Allah onları annelerine, babalarına bağışlasın" diye konuştu.

HAYALİ AVUKAT OLMAKTI
Ferhat'ın üç çocuğunun ortancası olduğunu belirten baba Çelik şöyle devam etti: "Oğlumun en büyük hayali avukat olmaktı. Avukat olacağım diyordu başka bir şey demiyordu. Ama yavrum olamadı. Yavrumun kalbi artık İdil'de atacak. Onun kalbi tertemizdi. Artık İdil de bizim bir evladımız. Diğer organları da başkalarında yaşayacak. Bir Ferhadımızı kaybettik ama 5 Ferhadımız oldu."

İDİL'DEN İYİ HABER VAR:
Parmak uçlarını oynatabiliyor
Geçtiğimiz Perşembe günü Adana'dan gelen kalple hayata tutunan İdil, ameliyatın ardından ilk tepkilerini vermeye başladı. Parlak uçlarını oynatmaya başlayan minik kızın kalbi normal ritmiyle çalışıyor. Yeni kalbi vücuduna uyum sağlayan İdil'in sağlık durumu gayet iyi. İdil'in ameliyatın ardından iyileşme sürecine girdiğini belirten baba Hasan K., doktorların tedbir olarak İdil'i ameliyat olduğu günle birlikte toplam dört gün uyutacağını söyledi. Hasan K., "Şu anda yaşanabilecek herhangi bir enfeksiyon riskine karşılık bizi İdil'in yanına almıyorlar. Ancak uzaktan kızım çok iyi görünüyordu. Doktor ve hemşireler parmakları aracılığıyla ilk tepkilerini verdiğini söyledi. İdil'in doktoru kızımın dört gün uyutulacağını, bitiminde uyandırılarak tedavisini normal seyrinde devam ettirileceğini söyledi. İdil gayet iyi, yeni kalbiyle mışıl mışıl uyuyor. Emeği geçen herkese minnettarım" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İdil bizim de kızımız onu ziyaret edeceğiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN