Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İdil kalp naklinde yeni bir çığır açtı

Yıllardır süren mücadelenin ardından kalp nakli olarak ikinci kez doğan Deha İdil, kaldığı hastanedeki kalp hastalarına umut oldu

İdil kalp naklinde yeni bir çığır açtı
Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde haftalar süren yaşam mücadelesini kazanan minik İdil, hastanedeki kalp hastası arkadaşlarına da umut oldu. İdil'in durumu, toplumu harekete geçirdi, hastanedeki ciğer, böbrekle birlikte kalp nakilleri arttı. Normalde ayda bir kalp nakli yapan hastane İdil'den sonra beş kalp nakli gerçekleştirdi.

5 HASTAYA İDİL ETKİSİ
İdil'in yaşam mücadelesi veren beş arkadaşına daha can desteği olduğunu belirten anne Derya K., Türkiye ve dünyadan birçok insanın seferber olduğu İdil'in durumunun hastanede kalp bekleyen hastalara şifa olduğunu söyledi. Derya K, "Kızım Türkiye'nin yardım ve duasıyla hayata tutundu, artık atan bir kalbi var. Gözlerini açtı, bize tepki vermeye başladı. Öte yandan Deha'nın durumu basına yansıdıktan sonra buradaki diğer hastaların durumlarında da hareketlenmeler oldu. Binlerce insanın kalp arayışına girmesi burada kalp bekleyen 5 hastaya can oldu. Yıllardır kalp bekleyen bu insanlar bir hafta içerisinde nakil oldu" diye konuştu.

"İDİL BİR SİMGE OLACAK"
Organ bağışı konusunda insanları harekete geçirdiklerine inandığını ifade eden Derya K., "İdil bir isim olacak, Deha organ bağışında simge olacak ve kalbi atmayan, böbreği çalışmayanlar için örnek olacak" dedi. Derya K, "Bizim haberimizden sonra umut sahibi oldular. Hastanede ayda bir nakil gerçekleşirken İdil'in durumundan sonra haftada üç nakil gerçekleşti. İdil buradayken benim bildiğim çok başarılı beş kalp nakli olundu. Artık organ bağışına yetişemiyorlar. İdil'in durumu toplumu harekete geçirdi ve bağışlar arttı. Bize teşekkür mesajları yağdı, diğer organ bekleyen aileler tarafından. İdil hep ünlü olmak istiyordu ve öyle de oldu" diye konuştu.

'NAKİL SÜRECİMİZ HIZLANDI'
Türkiye'nin birçok yerinden beş hastaya umut olan Deha İdil'in kalp desteği verdiği hastalardan biri de 21 yaşındaki üniversite öğrencisi Cansu Kartunoğlu. Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde 9 aydır nakil bekleyen Cansu, geçtiğimiz hafta yedi yıldır aradığı kalbe kavuştu. Cansu'nun durumunun gayet iyi oyduğunu belirten anne Hayriye Kartunoğlu, "İdil'in durumu basına yansıdıktan sonra bizim nakil sürecimiz hızlandı. Yani buraya gelen kalp sayısı arttı. Bir haftada üç kalp nakli yapıldı. Biz acil listesinde 9 aydır kalp bekliyorduk ancak İdil'den sonra bağışlar hareketlendi. İdil'in çağrıları kızımın bekleyişini bitirdi. İnsanlar ses verdi, duyarlılık arttı. İdil'i okuyan, duyan herkes burada kalp için yarıştı. Bize bir türlü bir kalp çıkmamıştı, İdil kızımın umudu oldu" diye konuştu.

'ONLARI MUTLAKA TANIŞTIRACAĞIZ'
Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler okuyan Cansu Kartunoğlu'nun genel sağlık durumu gayet iyi. Doktorlar Cansu'nun bir hafta daha yoğun bakımda tutulacağını söyledi. Hataylı Cansu ve aylardır hastane yakınında karavana çevirdikleri bir araçta kalan ailesi kendilerine umut olan Deha İdil ile tanışıp konuşmayı çok istiyor. Cansu'nun annesi Hayriye Kartunoğlu, İdil ve Cansu'yu yoğun bakımdan çıktıktan sonra bir araya getirmeye çalışacaklarını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İdil kalp naklinde yeni bir çığır açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN