Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tespih çılgınlarına büyük operasyon

Afrika'dan kaçak yollarla başkent 'ya getirilen hayvansal ürünlerle değeri çok pahalı tespihler üreten tespih ustası şebeke, yapılan operasyonla çökertildi

Giriş Tarihi: 30.11.2015
Tespih çılgınlarına büyük operasyon
Afrika'dan kaçak yollarla getirilen, nesli tükenmekte olan hayvanların ürünlerinden ve nesli tükenen hayvanların fosillerinden tespih yaparak bir çılgınlığa imza atan şebeke, polisinin uzun süren takibi sonucu yakayı ele verdi. Yapılan operasyonda 6 tespih ustası kaçak hayvansal ürünler ve yaptıkları tespihlerle birlikte yakalandı.

EKİPLER 4 AY TAKİP ETTİ

Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince yapılan istihbarı çalışmalar sonucunda ülkeye herhangi bir resmi gümrük işlemine tabi tutulmaksızın, yasal olmayan yollardan girişi sağlanan hayvansal ürünlerin işlenmek üzere Ankara'daki meşhur tespih tezgâhlarına getirildiği tespit edildi. Bu hammaddelerin Ankara'daki tezgâhlarda işlendikten sonra tespih olarak yüksek fiyatlarda piyasaya sürüldüğü belirlendi. Tüm bu istihbari bilgiler sonucunda şebekeyi takibe alan Kaçakçılık ekipleri yaklaşık 4 ay boyunca bu şebekenin bağlantılarını araştırdı. Uzun süren takibin sonunda kaçak olarak getirilen malın en yoğun olduğu dönemde polis ekipleri "Tespih Çılgınları" operasyonu düzenledi. Operasyonda, Ankara'nın en meşhur tespihçilerinin de aralarında bulunduğu şebeke Afrika'dan getirilen kaçak hayvansal ürünlerle birlikte yakalandı. Ulus, Hacıbayram ve Necatibey mahallelerinde bulunan 8 tespih imalathanesinde yapılan aramalarda "fildişi", "kaplumbağa kabuğu", "balina dişi", "mercan" ve daha birçok nesli tükenmiş ya da tükenmek üzere olan hayvan malzemelerinden elde edilen işlenmiş 48 adet tespih ve tespih yapımında kullanılmak üzere hazırlanmış 36 kilogram hayvansal ürüne el konuldu. Hayvansal ürünlerin kaçak yollarla Afrika'dan İstanbul'a oradan da işlenmek üzere Ankara'ya getirildiği tespit edildi. Yapılan operasyonda kaçak yollarla nesli tükenmekte olan hayvanların ürünlerinden ve nesli tükenen hayvanların fosillerinden tespih çılgınlığı yapan 6 kişilik şebeke çökertildi. Şebekenin kaçak yollarla getirilen hayvansal ürünlerden yaptıkları tespihleri bin-3 bin dolar arasındaki yüksek fiyatlara sattığı öğrenildi.

POLİSLERİN SORUSUNU CEVAPSIZ BIRAKTILAR
Yakalanan tespih çılgınları emniyetteki ifadelerinde, ellerinde işledikleri ve işlemek üzere aldıkları hayvansal ürünleri İstanbul'dan temin ettiklerini fakat bunların kaçak yollarla Türkiye'ye sokulduğunu bilmediklerini belirtti. Polislerin Türkiye'de fildişi, kaplumbağa kabuğu, balina dişi ve mercan gibi hayvansal ürünlerin olmadığını söylemesi üzerine sessiz kalan Z.G., L.B., A.Ö., Ö.B., M.S.U., B.B. isimli tespih ustaları, ifadelerinin ardından adliyeye sevk edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tespih çılgınlarına büyük operasyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN