Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yoğun bakımda evlat nöbeti

Giriş Tarihi: 2.12.2015
Yoğun bakımda evlat nöbeti

Gar saldırısında ağır yaralanan İlyas Kaya, yaşam savaşını kazandı. Yoğun bakımdaki arkadaşı Cihan Andiç'in durumu ise ciddiyetini koruyor

Sabah , Gar faciasının geride kalan hikayelerinin peşine düştü. Ankara Tren Garı'nda meydana gelen ve 102 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırında ağır yaralanan İnşaat Mühendisi İlyas Kaya, komadan çıktı. Annesinin "barış kahramanı" diye seslendiği Kaya, Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki 43 günlük yaşam mücadelesini kazandı, ilk sözleri "ailem nerede?" oldu. İlyas'ın yakın arkadaşı olan ve aynı odada komada kalan Cihan Andiç (38) ise hala uyuyor. "Yol arkadaşın uyandı sen neredesin Cihanım" diyen acılı baba Ahmet Andiç, haftalardır yoğun bakım önünde evlat nöbeti tutuyor.

ÜÇ BİLYE VÜCUDUNDA
Herhangi bir tepki vermeyen ve vücudunda ağır yaraları olan Cihan, 53 gündür yaşam mücadelesi veriyor. Baba Andiç, "Son iki hafta küçük bir hareketlilik vardı ancak o da kayboldu. Hareketsiz bir şekilde uyuyor. Enfeksiyon ve yüksek ateş var. Patlama sırasında nefes borusuna kaçan demir bilyeler oksijenini kesip sağ beynini öldürmüş. Şu anda vücudunda üç bilye var. Bir tanesi göğüs kafesinden girip omzundan çıkmış. Vücudunda çok fazla yaralar vardı, toparladı. Ayağında ve boğazında bilye var. Durumu stabil, derin komada" dedi.

ÇOCUĞU ONU SORUYOR
Haftalardır tüm ailesinin Cihan'ı yoğun bakımın önünde beklediğini belirten Baba Andiç, "Biz umutluyuz, durumu çok ağır ancak oğlum geri gelecek. Uyanması iki yıl da alsa bekleyeceğiz" diye konuştu. Andiç, "53 gündür ses yok doktorlar zamana ihtiyaç olduğunu söyledi. Tüm aile buradayız. İki çocuğu var Devlet Su İşleri'nde inşaat mühendisiydi. Dört yaşındaki çocuğu sürekli babasını soruyor, ne zaman geleceğini merak ediyor. Sürekli izliyoruz onu, makineyle de olsa atan bir kalbinin olduğunu bilmek bize beklememiz için umut veriyor. Cihan'da şu anda görebildiğimiz bir hayat emaresi yok, solunum cihazına bağlı ancak çok umutluyuz bizi bırakmayacak" diye konuştu.

30 BİLYEYLE YAŞAMA DEVAM
Patlamada vücuduna çok sayıda bilye isabet eden ve sağ bacağını kaybeden Gökhan Yaralı, "Eksik bir bacak ve vücudumda taşıyacağım 30 bilye de olsa yaşama devam edeceğim" dedi. Yaralı, "Devlet Demiryolları'nda memurum. O gün barışa destek vermek için erkenden kalkıp hazırlandık. Kurumdaki diğer çalışan arkadaşlarımla alana geçtik. 3-4 dakika sonra ilk patlama oldu daha sonra ikinci patlama oldu. İkinci patlamayı hatırlamıyorum. Benim olduğum yerde iş yerinden 12 arkadaşım ve tanımadığım 18 kişi daha öldü. Şu anda vücudumda 30 bilye var. Sağ bacağımı patlamayla kaybettim, kulaklarımı da kaybettim. Bir kulağım yüzde 100 duymuyor, diğeri de yüzde 30 duyuyor. Şu anda bacağım yok ve birlikte yaşamam gereken 30 bilye var" diye konuştu. Nefes aldığı için çok mutlu olduğunu söyleyen Yaralı şöyle konuştu: "Ne duymayan kulaklarım ne de kopan bacağım; Şu anda en büyük sıkıntım korkulu rüyalar... Yaşadıklarımı unutamıyorum. Antidepresan kullanıyorum, tedavi de alıyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yoğun bakımda evlat nöbeti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN