28 Şubat'ın izleri siliniyor

Giriş Tarihi: 8.12.2015
28 Şubat'ın izleri siliniyor
28 Şubat postmodern darbesinde tankların gövde gösterisine sahne olan Sincan yaralarını sarıyor

İlçede top namlularının çevrildiği Hitabet Camisi, iade-i itibar için yıkılarak yeniden inşa ediliyor

Tarih 4 Şubat 1997… Postmodern darbe olarak bilinen 28 Şubat öncesi Etimesgut'taki Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Merkezi'nden çıkan çok sayıda tank Sincan sokaklarında yürütülmeye başlandı. Refah Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Necmettin Erbakan'a gözdağı vermek isteyen asker, tankların rotasını Hitabet Camisi'ne doğru çevirdi. 28 Şubat'ın en ağır izlerini taşıyan Sincan halkı aradan yıllar geçse de o görüntüyü hafızalarından silemedi ve tankların hedefinde olan Hitabet Camisi'ne iadeyi itibar yapabilmek için kolları sıvadı. Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna öncülüğünde toplanan vatandaşlar, caminin yenilenebilmesi için aralarında yardım toplamaya başladı.

ERDOĞAN'DAN İZİN ALINDI

Vakıf eseri olan Hitabet Camisi'nin yeniden yapılabilmesi için Vakıflar Genel Müdürlüğü ile görüşen Başkan Mustafa Tuna, daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a konuyu aktararak caminin yenilenebilmesi için izin istedi. Alınan izinlerin ardından harekete geçen cami derneği 28 Şubat'ın kentteki izlerini silebilmek için yepyeni bir Hitabet Camisi inşa etmeye başladı.

'PROJEYE VATANDAŞ DA BÜYÜK DESTEK VERİYOR'
İnşat alanında incelemelerde bulunan Başkan Tuna, "28 Şubat'ta tankların hedef aldığı cami Vakıflar Genel Müdürlüğü ve vatandaşların desteği ile yeniden yapılıyor. Böylelikle 28 Şubat'ın Sincan'daki izleri tamamen silinmiş oluyor. 28 Şubat deyince akıllara başörtüsü zulmü, okullardaki eziyetler ve birçok ilçedeki uygulamalar geliyor. Bunların arasında akıllara gelen en önemli şey ise tankların Sincan'da yürütülmesidir. Dolayısıyla 28 Şubat, millete ve Meclis'e yapılmış bir harekettir. Sincan'daki bu hoş olmayan görüntüyü ve 28 Şubat'ın izlerini silebilmek için çaba sarf ettik. Vatandaş da projeye inandı. Onların da büyük desteği var" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
28 Şubat'ın izleri siliniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN